ثبت شرکت در کرج با مسئولیت محدود

اسفند, 1395 مقالات

چگونگی ثبت شرکت در کرج با مسئولیت محدود

توضیحی درباره ثبت شرکت در کرج با مسئولیت محدود :

شرکت با مسئولیت محدود،عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود.

در اسم شرکت باید عبارت”با مسئولیت محدود” قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

الف-شرایط ماهوی

اول-رضایت و اهلیت

در قرارداد ثبت شرکت با مسئولیت محدود که بین شرکاء امضاء می شود،مانند شرکت های دیگر،رضایت شرکاء باید بدون عیوب مانند اشتباه یا اکراه باشد،به عبارت دیگر هر شرکت باید با اراده ی آزاد خود قرارداد شرکت را امضاء کند.

دوم-موضوع شرکت و میزان سرمایه

به هنگام ثبت شرکت با مسئولیت محدود موضوع شرکت باید در شرکتنامه قید گردد.همچنین موضوع شرکت باید معلوم و معین بوده؛مالیت داشته و دارای منفعت عقلایی باشد.

سوم-تعداد شرکاء و سهم الشرکه

حداقل شرکاء شرکت با مسئولیت محدود 2 نفر تعیین گردیده ولی قانون گذار حداکثر شرکاء را پیش بینی ننموده است.

چهارم-نام شرکت و مدت آن

در نام شرکت باید عبارت “با مسئولیت محدود” قید شود،شرکت با مسئولیت محدود در مقابل اشخاص،شرکت تضامنی محسوب شده و تابع مقررات آن خواهد بود.ضمناَ نام شرکت نباید متضمن نام هیچیک از شرکاء باشد.در مورد مدت شرکت در قانون تجارت ایران ذکری به عمل نیامده و معمولاَ شرکاء به هنگام تشکیل شرکت،مدت آن را نامحدود قید می نمایند.

ب-شرایط شکلی

اول-لزوم تنظیم شرکتنامه و نشر آگهی آن

در قانون تجارت ایران،نص صریحی در خصوص لزوم تنظیم شرکتنامه وجود ندارد
تنظیم اساسنامه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود،علاوه بر شرکتنامه ضروری می باشد.
ظرف ماه اول ثبت هر شرکت،خلاصه شرکتنامه و منضمات آن طبق نظامنامه وزارت عدلیه اعلان خواهد شد.

شرکت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل شود :

•    وقتی که شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.
•    وقتی که شرکت باید مدت معین تشکیل ومدت منقضی شده باشد.
•    در صورتی که شرکت ورشکست شود.
•    در صورت تصمیم عده ای از شرکاء که سهم الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد.
•    درصورتی که به واسطه ضررهای وارده نصف سرمایه شرکت از بین رفته و یکی از شرکاء تقاضای انحلال کرده و محکمه دالئل او را موجه دیده و سایر شرکاء حاضر نباشند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می گیرد پرداخته و او را از شرکت خارج نمایند.
•    در مورد فوت یکی از شرکاء اگر به موجب اساسنامه پیش بینی شده باشد.

اشخاص ذیل کلاهبردار محسوب می شوند :

•    مؤسسین و مدیرانی که بر خالف واقع پرداخت تمام سهم الشرکه نقدی و تقویم و تسلیم سهم الشرکه غیر نقدی را در اوراق و اسنادی که باید برای ثبت شرکت بدهند اظهار کرده باشند.
•    کسانی که به وسایل متقلبانه سهم الشرکه غیر نقدی را بیش از قیمت واقعی آن تقویم کرده باشند.
•    مدیرانی که با نبودن صورت دارایی یا به استناد صورت دارائی مزور منافع مرهومی را بین شرکاء تقسیم کنند.

مالیات ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

اشتباه بزرگی که بین اکثر متقاضیان ثبت شرکت وجود دارد، این است که چون اسم شرکت با مسئولیت محدود است ، پس مسئولیت کمتری نسبت به شرکت های دیگری مثل سهامی خاص دارد.

در ابتدا باید بدانید که بر روی شرکت با مسئولیت محدود شما 2 نوع مالیات دارید که باید به آن توجه کنید:

•مالیات بر عملکرد شرکت:

هر 12 ماه،یکسال مالی نامیده می شود و هر سال مالی برای شرکت چند بعد مالی دارد.

1. هزینه‌های شرکت: (مانند قبوض،حقوق پرسنل،اجاره دفتر، هزینه های ایاب ذهاب،تنخواه شرکت، و کلیه هزینه هایی که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم ، شرکت برای بقای خود نیاز دارد.

2. سود حاصل از خدمات یا فروش: سود با درامد متفاوت است. وقتی که درامد حاصل از فروش یا خدمات را از کل هزینه های انجام شده در یک سال مالی کسر کنید، سود را محاسبه کرده اید. پرداخت مالیات از سود حاصل در یک سال مالی براورد می شود. در صورتی که شما سود کرده باشید، بر اساس جدول تعرفه مالیاتی (بر اساس نوع فعالیت شرکت) درصدی از سود را به اداره مالیات معرفی و در پایان سال مالی در دفاتر مالی شرکت اظهار می کنید. در صورتی که فقط شرکت ثبت کرده ید و هیچ گردش مالی نداشته اید، هیچ مالیاتی به شما تعلق نمی گیرد. اما اظهار عدم فعالیت و پلمپ دفاتر مالی شرکت ضروری بوده و اگر در این دو مورد اقدام نشود، احتمال جریمه وجود دارد.

در نتیجه: مالیات بر اساس عملکرد شرکت می باشد.

• مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده بر اساس فروش یا خدمات شما محاسبه می شود، بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده فروشنده طبق درصد معین شده در هر سال موظف است از خریدار دریافت و به اداره مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند.

معایب و محاسن شرکت با مسئولیت محدود

معایب ثبت شرکت با مسئولیت حدود:

•    بعضی از بانکهای خصوصی به این شرکتها وام نمی دهند
•    معمولا نمی توان با این شرکت در مناقصات دولتی شرکت کرد

محاسن ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

•    فقط نیاز به 2 عضو اصلی دارد
•    هر سال نیاز به معرفی اعضاء ندارد و تنظیم صورتجلسه و تایید، ثبت آن نیاز ندارید.

پرسش های متداول درباره ثبت شرکت با مسئولیت محدود

1.سوال: شرکت با مسئولیت محدود حداقل از ٢ نفر تشکیل می گردد. اگر یکی از شرکا فوت نماید آیا شرکت می تواند با یک مدیر به فعالیت تجاری خود ادامه دهد یا خیر؟

پاسخ: شرکت با مسئولیت محدود با استناد به ماده ٩٤ ق.ت. حداقل از ٢ نفر تشکیل می گردد.حال اگر یکی از شرکا فوت نماید نص قانونی وجود ندارد که شرکت بتواند با یک شریک به بقا خود ادامه دهد اما برای جلوگیری از انحلال بهتر است که شرکت به فعالیت خود ادامه دهد.

پیش بینی ماده قانونی در این زمینه ضروری است تا اشخاص ذینفع بتوانند از دادگاه تقاضای انحلال شرکت مزبور را بنمایند.

2.سوال: شرکت با مسئولیت محدود که حداقل بوسیله یک مدیر موظف یا غیرموظف اداره می شود می تواند از بین شرکا یا خارج از آنان برای مدت محدود یا نامحدود انتخاب شود. نظر پیشنهادی چیست؟

پاسخ: انتخاب مدیر شرکت با مسئولیت محدود برای مدت نامحدود مشکلات زیادی برای شرکای اقلیت فراهم می سازد زیرا آنان نمی توانند مدیر سهل انگار و یا متخلف را عزل نمایند زیرا تصمیمات در شرکت با مسئولیت محدود با شرکایی است که اکثریت سهم الشرکه را دارا می باشند.

بنابراین اقلیت قادر به عزل مدیر مادام العمر نمی باشند و از طرف دیگر امکان اقامه دعوی در دادگاه نیز پیش بینی نشده است. اصلح است که مدیر یا مدیران شرکت با مسئولیت محدود مانند شرکت های سهامی عام و خاص برای مدت معین انتخاب شوند.

موسسه حقوقی درسا بهترین موسسه حقوقی-ثبتی در استان البرز : ثبت شرکت در کرج | ثبت برند در کرج ، تخصص کارشناسان درسا می باشد.