2634450133(98+)
2634205132(98+)

ثبت شرکت نرم افزاری

۲۶
خرداد
1082 بازدید
بدون دیدگاه
ثبت شرکت های کامپیوتری روند معمول را دارد

ثبت شرکت نرم افزاری

اگر قصد ثبت شرکت کامپیوتری دارید، لازم است ابتدا موضوع و حوزه فعالیت خود را مشخص کنید.

حوزه هایی که نیاز به مجوز دارند :

  • نرم افزار
  • سخت افزار (نیاز به مجوز ندارد)
  • امنیت شبکه
  • شبکه
  • مشاوره فناوری اطلاعات
  • ارائه خدمات میزبانی ( هاست و دامنه )
  • طراحی وبسایت و خدمات چند رسانه ای
  • فروشگاه اینترنتی

تاسیس شرکت های کامپیوتری روند معمول را دارد، با این تقاوت که اگر در موضوع شرکت یکی از موارد بالا باشد (و یا دیگر موارد مرتبط) شرکت مورد نظر نیاز به مجوز داشته و از ارگان های مربوطه مانند وزارت ارشاد، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات و … مجوز لازم را اخذ نمود.

برای به ثبت شرکت نرم افزاری با توجه به حوزه فعالیت و موضوع درج شده در اساسنامه شرکت شرایط و ضوابط خاصی وجود دارد، موضوع شرکت نرم افزاری و اینکه چه کلماتی در موضوع درج می گردد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ،اهمیت این کلمات به قدری است که می توانند نحوه ثبت شرکت را تغییر دهند.

با توجه به توضیحات ذکر شده در بالا می توان گفت شرکت نرم افزاری به دوگونه قابل ثبت است ،اول اینکه قبل از ثبت شرکت مجوزی صادر گردد و دوم اینکه قبل از به ثبت رسیدن از ارگانهای مربوطه مجوز اخذ گردد که هر دوی این موارد به موضوع قید شده در بند ۲ اساسنامه شرکت مربوط می باشد.

۱-  ثبت شرکت نرم افزاری مجوزی :

منظور از تاسیس شرکت های مجوزی این است که این نوع شرکت ها می بایست قبل از به ثبت رسیدن از ارگان یا مرجع مربوط به حوزه فعالیت شان  مجز اخذ نمایند ،برای شرکت های نرم افزاری در صورتی نیاز به ارائه مجوز قبل از ثبت شرکت می باشد که واژه های تهیه، تولید و پخش نرم افزارهای فرهنگی و هنری در موضوع شرکت قید گردیده باشد. در صورت استفاده از واژه مذکور در موضوع شرکت قبل از ثبت می بایست نسبت به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در موارد خاص مجوز از سازمان تنظیم مقررات اقدام نمود.

پس از اخذ مجوزهای مربوط می بایست مجوز را به همراه سایر مدارک مورد نیاز برایتاسیس شرکت به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود که پس از طی مراحل و زمان لازم و در صورت صحیح و کامل بودن مدارک ،شرکت نرم افزاری به ثبت خواهد رسید که در اصلاح ثبتی به این دسته از شرکت ها شرکت مجوزی نیز می گویند .

۲-ثبت شرکت نرم افزاری بدون نیاز به مجوز :

برای اینکه یک شرکت نرم افزاری که قبل از ثبت نیاز به اخذ و ارائه مجوز نداشته باشد به ثبت برسانیم می بایست اکیدا از به کار بردن واژه های نرم افزار فرهنگی و هنری خودداری نمود..صحیح تر آن است که برای حصول اطمینان از به تاسیس شرکت و عدم ایراد کارشناس ثبت، از واژه غیر فرهنگی و غیر هنری در ادامه تولید نرم افزار ها استفاده نمود.

موضوع فعالیت یک شرکت نرم افزاری بدون نیاز به جوز قبل از ثبت :

(( طراحی،ارائه و پشتیبانی فنی بسته های نرم افزاری غیرفرهنگی و غیرهنری،خدمات شبکه های اطلاع رسانی ،مشاوره و نظارت فنی بر اجرای طرح های انفورماتیکی،شبکه داده ها(ارائه اجراء پشتیبانی)،طراحی و مشاوره و محاسبه و نظارت فنی و اجرای کلیه پروژه های سخت افزار کامپیوتری و نرم افزارهای غیرفرهنگی و غیرهنری،تولید و ارائه دستگاههای جانبی و قطعات و ملزومات رایانه ))

همانطور که مشاهده می گردد استفاده از واژ ه های غیر فرهنگی و غیر هنری ضروری است.

موضوعات عمومی فعالیت شرکت نرم افزاری نام برد:

(( خرید و فروش و صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی، اخذ وام و تسهیلات از کلیه بانکها و موسسات ،اخذ نمایندکی از شرکتها و اشخاص داخلی و خارجی ، اعطای نمایندگی و ایجاد شعب در سراسر کشور ، شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ))

موضوع فعالیت شرکت نرم افزاری که ارائه گردید یک مثال از موضوعات این نوع شرکت ها می باشد و این به این معنی نیست که همه شرکت های نرم افزاری بدون نیاز به مجوز قبل از ثبت الزاما و عینا همین موضوع را دارند و امکان دارد تفاوت هایی در موضوعات این نوع شرکت ها وجود داشته باشد..

نکته ی لازم به ذکر دیگر اینکه برای ثبت شرکت نرم افزاری الزاما نباید تمام موضوعاتش فقط مربوط به نرم افزار باشد و در صورت تمایل می توانند سایر موضوعات مربوط به کامپیوتر مانند سخت افزار و پهنای باند و تجارت الکترونیک و… را در موضوع شرکت خود قید نماید ،حتی ذکر موضوعاتی که نزدیک به رایانه نیز نباشند مانند ساختمانی و راه سازی نیز به همراه این موضوعات می تواند در موضوع گنجانده شود که در این صورت شرکت را چند منظوره می نامند.

مدارک مورد نیاز جهت تاسیس شرکت های نرم افزاری
-کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس شرکت وکپی روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات شرکت
-کپی برگه احراز صلاحیت و رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک
-کپی شناسنامه مدیر عامل
-کپی مدرک تحصیلی مدیر عامل
-کپی آخرین اظهار نامه مالیاتی
-کپی اساسنامه شرکت
-در صورتی که شرکت نرم افزاری تازه تاسیس می باشد، کپی لیست بیمه لازم است و در صورتی که لیست بیمه ندارد، نامه ای مبنی بر تمام وقت بودم مدیر عامل و اشتغال در شرکت باید ارائه نمایند. پس از سپری نمودن مراحل فوق و تکمیل این مدارک تقاضا و مدارک ارسالی توسط نظام صنفی نرم افزاری استان بررسی خواهد شد و پس از ۱۵ روز در صورت موافقت مجوزی یکساله به طور موقت صادر خواهد شد .

-نکته حائز اهمیت بعدی مربوط به مدیر عامل (تمام وقت) مجموعه و شرایط مربوط به وی می باشد مدیر عامل تمام وقت، با مدرک حداقل کارشناسی باشد در صورت دارا بودن مدارک دیگر به عنوان مثال درصورتی که مدرک وی دیپلم باشد باید ۸ الی ۱۰ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد. در صورتی که مدرک فوق دیپلم در زمینه کامپیوتر داشته باشد باید ۴ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد و در صورتی که مدرک فوق دیپلم وی مربوط به رشته های غیر از کامپیوتر باشد باید ۶ سال سابقه مدیریت یا فعالیت در زمینه فناوری اطلاعات داشته باشد.

درسا ثبت شکا را در ثبت شرکت و ثبت برند یاری می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *