ثبت شرکت تعاونی

فروردین, 1396 مقالات

ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی

ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی مشارکتی است که عده‌ای از افرادی که هم‌صنف یا تناسبی مشابه دارند مثلاً همسایه، دوست، خویشاوند یا همشهری هستند برای دستیابی به منافع مشترک گردهم می‌آیند و در حقیقت بهم کمک می‌کنند و برای تهیه مسکن یا خرید مایحتاج یا کسب اعتبار و وام تعاونی درست می‌کنند، سرمایه معینی را درمیان می‌گذارند و دسته‌جمعی مشکل را حل می نمایند.

در واقع اعضای شرکت در کنار یکدیگر، جمعیتی کوچک را پدید می‌آورند که بعنوان مثال در تهیه کالاهای مورد نیاز اعضا، با جمع‌آوری پول جزئی که هر عضو می‌پردازد کالای مورد احتیاج اعضا را از دست اول خریداری و به همان قیمت تمام شده یا سود خیلی جزئی به اعضا می‌فروشد و به این طریق واسطه‌های غیر ضروری در کسب و تجارت و صاحبان این گونه مشاغل کاذب حذف می‌گردند.

در شرکت تعاونی ممکن است اعضا دارای سرمایه و سهم یکسان از سود نداشته باشند اما هرعضو بدون توجه به درصد سهامش، یک رای دارد و نسبت سهام به رای وجود ندارد. درواقع تعاونی، متکی به اعضاء است نه به سرمایه.

 

ثبت شرکت در کرج و دیگر نقاط  به صورت تعاونی از لحاظ اقتصادی اهمیت زیادی دارند ولی بعضی از علمای حقوق تجارت این گونه شرکت ها را شرکت های تجارتی نمی دانند زیرا منظور از شرکت تعاونی جلب نفع به طریق معمول در شرکت های تجارتی نیست، بلکه همان طوری که از نام آن بر می آید، شرکت تعاونی برای تعاون و کمک و تسهیل امور شرکاء آن است. ثبت شرکت در کرج و دیگر نقاط به صورت  تعاونی معمولا برای حذف واسطه ها بین تولید کننده و مصرف کننده بوده و منظور آن انجام خدمات یا تحصیل اجناس یا اعتبار به بهای ارزان برای شرکاء است.

شرکاء در ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی از سرمایه ای که در شرکت می گذارند استفاده نمی کنند و اغلب اوقات سرمایه آن ها در شرکت مبلغ جزیی است و نسبت به معاملاتی که با شرکت انجام می دهند از سود شرکت استفاده می برند.

حتی اغلب قوانین کلمه سود را درباره منافع شرکت های تعاونی استعمال نمی کنند بلکه آن را برگشتی می نامند.

به این معنی که آخر سال اضافه پرداختی های مشتریان بابت خرید اجناس با انجام خدمات به آن ها مسترذ می گردد.

موسسه حقوقی درسا با کادر مجرب خود شما را به خوبی راهنمایی میکند که کدام نوع ثبت شرکت در کرج سود بیشتری برای شما دارد.

شرکت های تعاونی از لحاظ اقتصادی مخصوصا برای زارعان و ارباب حرف و مصرف کنندگان اجناس عادی فواید بسیاری دارد، اما از لحاظ حقوقی شرکت ها ی تعاونی شکل و نوع خاصی  ندارند و ممکن است شرکت تعاونی را به صورت هر کدام از شرکت ها تشکیل دهند.

فقط قانون برای آنکه شرکت تعاونی شناخته بشود و از مزایای مربوط به شرکت های تعاونی استفاده نماید،رعایت بعضی از اصول را لازم دانسته است.

پیشینه ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی هیچ گونه مزیتی نسبت به ثبت دیگر شرکت ها ندارد در نتیجه اداره ثبت شرکت های ایران تشکیل شرکت تعاونی اعتبار را جایز نمی دانست .

با قانون اصلاحات ارضی و تقسیم املاک  بین زارعان شرکت های تعاونی در ایران اهمیت خیلی زیادی پیدا نمود زیرا زارعان نمی توانند به طور انفرادی کلیه مسائل مربوط به بهره برداری از ملک خود و مخصوصا انجام خدمات عمومی را حل کنند و شرکت تعاونی تنها سازمانی است که می تواند امور کلی روستا را در دست بگیرد و منافع زارعان را حفظ نماید.

اصول شرکت های تعاونی

شرکت های تعاونی تابع اصول زیر می باشد:

 • ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی برای رفع احتیاجات عده مخصوصی تشکیل می شود. بنابراین ، استفاده از مزایای آن اصولا مخصوص به شرکای شرکت می باشد و اشخاص خارج نمی توانند از آن استفاده کنند.

ولی عملا برای توسعه عملیات شرکت به آن ها اجازه داه می شود با اشخاص خارج نیز معامله کنند ولی سودی که از عملیات شرکت حاصل می شود مختص به شرکای آنست.

 • سود شرکت مانند سایر شرکت ها به نسبت آورده شرکاء تقسیم نمی شود بلکه به نسبت مراجعات و معاملات شرکاء تقسیم می گردد ولی برای تشویق سرمایه گذاری در این شرکت ها اغلب قوانین اجازه داده اند بهره مختصری برای سرمایه در نظر گرفته شود و مابقی بین شرکاء به نسبت مراجعات و معاملات آن ها تقسیم گردد.

 

 • برای آنکه اشخاصی که دارای سرمایه زیاد نیستند بتوانند در شرکت های تعاونی شرکت نمایند سهام یا سهم السرکه هر یک از شرکاء مبلغی قلیلی می باشد تا هر کس بتواند با پرداخت مبلغ مختصری در شرکت شریک شود.

 

 • تصمیات راجع به شرکت به اکثریت سرمایه اتخاذ نمی سود بلکه هر یک از شرکاء صرف نظر از سرمایه ای که در شرکت دارند دارای یک رای می باشند.

 

 • برای تشویق ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی اغلب قوانین امتیازات مخصوصی برای شرکت های تعاونی در نظر گرفته و اغلب سود شرکت و سودی که به شرکاء تعلق می گیرد از پرداخت مالیت معاف است.

 

 • برای جلو گیری از سوء استفاده اشخاصی که تحت عنوان شرکت تعاونی ممکن است از مزایای شرکت تعاونی برای شرکت های تجارتی استفاده کنند نظارت زیادتری از طرف سازمان های دولتی بر امور شرکت های تعاونی به عمل می آید.

 

انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع فعالیت

۱- شرکت تعاونی تولیدی: شرکتی است که به منظور اشتغال در امور مربوط به کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، عمران شهری، روستائی، عشایری و نظایر اینها فعالیت می‌نماید و مجموعاَ یک واحد تولیدی را در آن اداره می‌نمایند.

۲- شرکت تعاونی توزیعی: شرکتی است که در امور مربوط به تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازمندیهای اعضاء فعالیت می‌نماید. آن دسته از شرکت های تعاونی که فعالیت آنان تواماًَ تولیدی و توزیعی باشد را شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی نامند.

شرکت‌های تعاونی تولیدی مانند دامداران،کشاورزان، پرورش دهندگان زنبور عسل یا صاحبان صنایع و هر گروهی دیگر که در رده تولیدی نام برده شده‌اند، در صورت تشکیل تعاونی برای تامین نیازهای خود از نوع تعاونیهای توزیعی (تامین کننده نیازتولید کنندگان) محسوب می‌شوند.

انواع ثبت شرکت در کرج به صورت تعاونی از لحاظ نوع عضویت

۱ – شرکت تعاونی عام: شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می‌باشد، تعداد اعضاء در این تعاونیها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می‌شود.

۲ – شرکت تعاونی خاص : شرکتی است که عضویت درآن برای گروهی خاص مانند کارگران، دانشجویان، کشاورزان، زنان، پزشکان، وکلای دادگستری، اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می‌شود.

انواع و اقسام شرکت تعاونی در ایران برحسب گرایش

 • کشاورزی
 • صنعتی
 • معدنی
 • خدماتی
 • مسکن
 • فرش دستباف
 • تامین کننده نیاز تولید کنندگان
 • تامین کننده نیاز مصرف کنندگان
 • اعتبار
 • حمل و نقل
 • چند منظوره
 • منابع طبیعی

موسسه حقوقی درسا مختصص در ثبت شرکت در کرج و ثبت برند در کرج می باشد