ثبت برند در کرج و معیارهای انتخاب نام برند مناسب

اسفند, 1395 مقالات

ثبت برند در کرج

موسسه حقوقی درسا یکی از بهترین موسسات ثبت برند در کرج می باشد که همواره شما عزیزان را راهنمایی خواهد کرد تا چگونه یک برند مناسب را برای خود در کوتاهترین زمان و کمترین هزینه ثبت کنید.

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج

معیار های انتخاب نام برند خوب

قطعا نام تجاری یا همان نام برند شما باید آنقدر جذاب باشد که همه در موردش صحبت کنند نام های مبهم و غیر عادی معمولا ناموفق هستند در حالت ایده آل برند باید تخصص، ارزش و منحصربفرد بودن و خدمات یک مجموعه ی کاری را برساند.

برخی کارشناسان بر این باورند که بهترین برندها خلاصه اما پر محتوا هستند تصویر ذهنی را در مخاطب ایجاد میکنند.

دیگر کارشناسان بر این باورند که برند باید آنقدر گویا و واضح باشد که فورا نوع تجارت را به مخاطب بشناساند. برخی معتقدند باید خودمان یک نام بسازیم که در ذهن مخاطب جای بگیرد.

برندها زمانی موثر هستند که استراتژی هایی را برای بازاریابی در بر داشته باشند. خوب است نکات زیر را برای انتخاب برند مناسب و موثر برای کسب وکارتان در نظر بگیرید.

شاید بتوان به جرات گفت که بارزترین عمارت حرفه ایی یک بازاریاب قابلیت و توانایی آن در ایجاد، حفظ، مراقبت و ارتقای برند(Brand) است. بسیاری از بازاریابان اعتقاد دارند که تعیین برند هنر و بنیان بازاریابی است.

یک برند یک نام، اصطلاح، علامت، نشان یا طرح و یا ترکیبی از این موارد است که برای شناسایی کالا ها یا خدمات فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن این کالا ها و یا خدمات از کالا ها یا خدمات رقبا به کار می رود.

فروشندگان نیز بر اساس قوانین علامت تجاری حق استفاده همیشگی از برند را در اختیار دارند.

ثبت برند در کرج توسط کارشناسان موسسه حقوقی-ثبتی درسا

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج

ثبت برند سبب شناسایی فروشنده و یا سازنده می شود.

بدین ترتیب نام های تجاری جدا از دارایی هایی نظیر مجوز بهره برداری، حق طبع و… هستند که از مدت زمان اعتبار خاصی برخوردارند. برند می تواند تعهد دائمی یک فروشنده برای ارائه مجموعه ایی از ویژگی ها، مزایا و خدمات خاص به خریداران باشد.

یک برند خوب نمادی از کیفیت است، اما می تواند سمبلی از موارد پیچیده تری هم باشد، مانند: ویژگی محصول یا خدمت، فرهنگ استفاده از محصولات و یا خدمات و حتی شخصیت استفاده کننده را نیز به تصویر می کشد.

در هنگام انتخاب نام و شعار های تجاری مناسب باید به چندین معیار توجه نمود. در ادامه شما را با این معیار ها و نمونه هایی در بازار ایران آشنا می کنیم:

  • برند باید بتواند مزایای محصول را توصیف کند.

شاید شما با این نام های تجاری در بازار ایران آشنا باشید، مانند؛ تیغ تیز و یا دستمال کاغذی نرمینه. این دو برند توانسته اند صفات برجسته محصول خود را به تصویر بکشند.

  • یک برند مناسب و شعار تبلیغاتی همراه با آن باید گیرا، گویا و رسا باشد و در خاطره ها بماند.

پودر برف، صابون عروس و اتومبیل سمند … برف سپیدی را برای مصرف کنندگان  تداعی می کند و کلمه عروس در ایران نمادی از پاکی است، یکی از معانی کلمه ایرانی سمند نیز به معنای سرعت است. بنابر این این سه شرکت ایرانی از نامی استفاده کرده اند که هم گیرا هستند و هم در خاطره همه ایرانیان ثبت شده اند.

در مقابل شرکت های ایرانی دیگری هم می باشند که به این گونه معیار ها توجه ایی نداشته اند. یک شرکت ایرانی که در زمینه دستمال های نانو فعالیت می کند این شعار را در کنار برند خود به کار می برد: روزی دستمالی که می شوید…؟

طبق فرهنگ ایرانیان این جمله تعبیر نامناسبی دارد. این برند در کنار شعار تبلیغاتی نامناسبش گویایی لازم را ندارد و بسیاری از مردم علاقه ایی ندارند که این نام و شعار را در ذهنشان ثبت کنند.

البته لحاظ کردن این معیار ها در بازار های صادراتی نیز بسیار مهم است.

به عنوان مثال؛ شرکت زم زم از این نام در بازار های صادراتی خود استفاده می کرد و کلمه زم زم را با زبان پارسی بر روی نوشابه های خود حک می کرد. بعد از مدتی فروش محصولات این شرکت در بازار های انگلیسی زبان به شدت کاهش یافت.

در نهایت تیم بازاریابی این شرکت متوجه شدند که لغت زم زم در زبان انگلیسی و از چپ به راست معنای نامناسبی دارد. مردم انگلیسی زبان به هیچ عنوان حاضر نبودن برای نوشابه ایی با این برند هزینه کنند.

این دو مثال نمونه ایی از عدم توجه به معیار های مناسب در انتخاب نام و یا شعار های تبلیغاتی می باشند که در کنار برند قرار می گیرند و آن را کامل می کنند.

ثبت برند در کرج توسط کارشناسان موسسه حقوقی-ثبتی درسا

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج

برند محصول نشان دهنده ی تصویر ذهنی از محصول

برند محصول باید مناسب با فعالیت شرکت و نشان دهنده تصویر ذهنی از محصول باشد. به این مثال ها در بازار ایران توجه کنید؛ بهنوش و شادنوش دو برند مناسب ایرانی هستند به، به معنای بهتر و نوش به معنای نوشیدن است بنابر این کلمه بهنوش برای همه ایرانیان دارای معنای مناسبی است، کلمه شادنوش نیز به معنای به شادی بنوش است.

هر دوی این نام های تجاری علاوه بر معنای مناسب، بیان کننده گوارا بودن و سلامت محصولات غذایی است. و کلمه نوش که در هر دو لغت به کار رفته است در زبان پارسی برای خوردن مایعات به کار می رود.

این نام ها متناسب با تصویر ذهنی مصرف کننده از محصول این دو کارخانه است.

تمام طبقات مختلف مصرف کنندگان باید بتوانند به سهولت و به درستی برند و یا شعار های تبلیغاتی همراه با نام های تجاری را تلفظ کنند، به طوری که پس از مدتی جزء زبان روزمره مصرف کنندگان گردد.

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج توسط کارشناسان موسسه حقوقی-ثبتی درسا

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج

نمونه های از برندها و توجه به معیارهای مناسب

کارخانه ماکارون سازی تک با توجه به معیار سهولت در تلفظ این نام را برای محصولاتش انتخاب کرده است و بسیاری از ایرانیان این نام را در ذهن خود ثبت کرده اند،زیرا به راحتی تلفظ می شود. امروزه این نام نمادی از صنعت ماکارون سازی ایران است.

بنابراین نام کالا باید به راحتی در ذهن بماند، زیرا اگر در موقع خرید نام کالا فراموش شده باشد، بسیاری از مردم به علت شرم از خرید صرف نظر می کنند و راضی نمی شوند با دادن علائمی آن نام را به یاد آورند.

برند باید بتواند به راحتی در تبلیغات استفاده شود این معیار هم در تبلیغات شفاهی و هم تبلیغات کتبی بسیار مهم است. به برند کارخانه بوتان توجه کنید، این برند به سهولت در تبلیغات کتبی و تبلیغات شفاهی به کار می رود.

بسیاری از ایرانیان تبلیغات کارخانجات بوتان را در ذهن خود ثبت کرده اند. توجه به معیار های مناسب در انتخاب نام های تجاری و شعار های تبلیغاتی می تواند یک محصول را در بازار های رقابتی امروز جاودانه کند.

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج توسط کارشناسان موسسه حقوقی-ثبتی درسا

ثبت برند در کرج و ثبت شرکت در کرج