ثبت برند توزیعی

بهمن, 1395 توزیعی, ثبت علامت و برند

ثبت برند توزیعی چیست؟

ثبت برند توزیعی به ثبت  آن دسته از برندهای توزیعی گفته می شود که توسط یک توزیع کننده یا تاجر روی کالاهایی قرار می گیرد و مسئولیت عرضه آن کالا در بازار برعهدة آن شخص می باشد. اعم از اینکه آن کالا وسیله آن شخص تولید شود یا اشخاص دیگری.

برخلاف علامت تجاری صنعتی، برند تجاری توزیعی متعدد نبوده و وسیله ای برای تشخیص منشا و مبدا تولید نمی باشد. در حالی که برند تجاری صنعتی یا تولیدی دقیقا بیانگر محل تولید و محصول شناخته می شوند. البته اگر برند تجاری توزیعی ، اختصاص به کالاهای تولیدی توسط یک واحد تولیدی داشته باشد در این صورت برند تجاری تولید و توزیعی می تواند یکسان باشد.

انواع برندهای تجاری

برندهای تجاری را می توان به برندهای تجاری بازرگانان، برندهای صنعتی و خدماتی به شرح زیر تقسیم کرد:

برندهای تجاری تجار و بازرگانان

ثبت برند در کرج : برندهای تجاری بازرگانان عبارت از نشانه ها یا علائمی هستند که فعالیت تجاری و اقتصادی تاجری را از بازرگانان دیگر متمایز می سازد و تاجر با علامت انحصاری موسسه خود اقدام به عرضه و توزیع کالا و محصولات یا خدمات می کند و این علامت فعالیت اقتصادی تجارتخانه تاجری را مشخص کرده و آن را از فعالیت مشابه تجار دیگر متمایز می کند.

هر تاجری مسئولیت حقوقی و کیفری فعالیت خود را بر عهده دارد و اگر تاجری تولید کننده محصولاتی باشد که عرضه و توزیع می کند، در این صورت علامت تجاری وی علامت صنعتی نیز محسوب می گردد. طبق ماده ۱۵ موافقتنامه تریپس هرگونه برند یا ترکیبی از علائم که بتواند کالا یا خدمات یک فعالیت را از کالا یا خدمات فعالیت های دیگر متمایز گرداند، برند تجاری محسوب خواهد شد.

برندهای صنعتی

برندهای صنعتی نشانه یا علامتی است که ساخت کالا یا تولیدات و محصولات معینی را به عموم معرفی و آنها را از محصول مشابه متمایز می کند. برندهای صنعتی غالبا با برندهای تجارتی تفاوت دارد ولی گاهی ممکن است تولید کننده محصول، توزیع کننده و عرضه کننده آن به بازار فروش باشد که در این صورت علامت صنعتی، علامت تجاری نیز خواهد بود.

برندهای خدماتی

برندهای خدماتی نشان یا علامتی است که خدماتی را که یک موسسه اقتصادی یا آژانس خدماتی انجام می دهد، معرفی و آن را از خدمات موسسات یا آژانس های دیگر مشخص و متمایز می سازد. در قانون ثبت برند های تجارتی سابق ایران، مانند بعضی از کشور ها، علامت خدماتی مورد توجه قرار نداشته ولی در قانون جدید ایران و در بند الف ماده ۳۰ مصوب ۱۳۸۶ علامت خدماتی در ردیف علائم تجاری و صنعتی قرار گرفته است.

در قانون مالکیت فکری و صنعتی مصوب ۱۹۹۲ فرانسه، از مارک های صنعتی، تجارتی یا خدماتی به وضوح نام برده شده و چگونگی تحصیل یا بدست آوردن علائم مذکور نحوه استعمال، آثار حقوقی، چگونگی انتقال و ضمانت اجرای آن ها نیز در این قانون مشخص شده است.

تفاوت برند خدماتی با برند های صنعتی و تولیدی

تفاوت برند خدماتی با برندهای صنعتی و تولیدی این است که برندهای صنعتی و تولیدی، نشانه های معرف کالاها و محصولا صنعتی یا کشاورزی است و ارتباط به کیفیت یا مرغوبیت تولیدات یک موسسه اقتصادی یا شخص حقیقی و یا شخص حقوقی دارد که در زمینه صنعتی یا کشاورزی فعالیت می کند.

همچنین با استفاده از تکنولوژی و منابع طبیعی نظیر آب و خاک و بذر درختان یا حیوانات اصلاح شده یا استخراج و بهره برداری از مواد اولیه و ترکیب آنها با استفاده از دانش متخصصان، مواد غذایی و وسایل مختلف به منظور رفع نیاز انسان ها و حیوانات را به نحو مطلوب تولید و با آرم و علامت مخصوص به عموم مصرف کنندگان معرفی و به بازار معاملات عرضه می کند و تلاش دارد تا با عرضه کالاها و محصولات مرغوب بتواند، مشتریان و مصرف کنندگان بیشتری را برای عرضه برای خرید تولیدات خود جذب و از طریق کسب شهرت و اعتبار، از طریق فعالیت خود سود کافی به دست آورد.

مقایسه برند خدماتی با برند

ولی برندهای خدماتی نشانه هایی هستند که به کمک آنها صاحبان علائم مزبور، فعالیت ها و برندهای خدماتی را به عموم عرضه می کنند و ارائه خدمات مطلوب از طرف آنان باعث جذب بیشتر مشتریان خواهد شد.

بنابراین آنچه با برندهای خدماتی عرضه می شود. خدمات است نه تولید کالاهای صنعتی یا محصولات کشاورزی. به عبارت دیگر تحت عنوان آرم خدماتی محصولی تولید نمی شود بلکه منظور فراهم ساختن ابزار و وسایل آرامش و آسایش برای کسانی است که نیاز به خدمات مزبور دارند. صاحبان آرم خدماتی از طریق رفتار مناسب و اقدام به عملیات مورد نیاز افراد، به نحو مطلوب رضایت خاطر افراد را فراهم میکنندو با مدیریت صحیح مراجعان بیشتری به دست خواهند آورند و از این روش سود زیادی عاید آنان خواهد شد.

در مقایسه برندهای صنعتی و خدماتی با برندهای تجاری میتوان گفت فعالیت صاحبان و دارندگان آرم ها و برندهای بازرگانی، ممکن است صرفا جنبه خدماتی داشته باشد. یعنی کالاهای صنعتی یا کشاورزی را از تولیدکنندگان خریداری و بدون تغییر و تبدیل به فروش برسانند.

در این صورت بازرگانان در حین حال که در رابطه با این معاملات سود می برند به تولید کنندگان و مصرف کنندگان محصولات نیز خدمت خواهند کرد و با رفتار و اقدام صادقانه و مطلوب، مشتریان بیشتری را جلب کرده، اعتبار یا شهرت خود را از طریق استفاده از آرم یا علامت بازرگانی خاص حفظ خواهند کرد.

اما گاهی ممکن است تاجری تولید کننده نیز باشد که در این صورت علامت انتخابی دارای جنبه صنعتی و خدماتی است. به عبارت دیگر آرم بازرگانی ممکن است اوصاف دوگانه داشته باشد.

برند تجاری تولیدی و توزیعی

ثبت برند تجاری در کرج : تجاری تولیدی یا صنعتی به ثبت آن برندی گفته می شود که تولید کننده یک محصول روی کالای خود قرار می دهد اعم از اینکه این محصول یک کالای تمام شده باشد یا ناتمام.

بنابراین در جریان تولید این امکان وجود دارد که ، یک کالای تولیدی دارای یک برند تجاری یا چند برند تجاری از تولید کنندگان مختلف یا تولید کننده واحد باشد. همچنین ممکن است یک تولید کننده با تولیدات متنوع خود دارای یک برند یا چند برند تجاری تولیدی یا صنعتی باشد و روی هر کالای خود یک علامت خاص قرارداهد.

در حالی که بیش از یک برند توزیعی نمی تواند داشته باشد. بنابراین مشخص می گردد امکان تفاوت بین برند تجاری با برند تولید وجود دارد.

به دلیل نا آگاهی و کم تجربه بودن عموم متقاضیان و وجود موسسات و افراد سودجو در امر ثبت برند در کرج ، گروه وکلای درسا با مجرب ترین و برگزیده ترین وکلا و کارشناسان حقوقی به متقاضیان ثبت برند کمک می کند تا در کمترین زمان و هزینه ممکن به هدف خود که آن ثبت برند تجاری است، برسند.

موسسه حقوقی درسا | ثبت برند در کرج | ثبت شرکت در کرج