استاندارد ملی ایران و شرایط آن

بهمن, 1395 اخذ مجوز استاندارد, امور اداری

ابتدا استاندارد را از لحاظ معنایی بررسی می کنیم. استاندارد به معنی نظم و قاعده، قانون و مفاهیم می‌باشد. سازمان اداره استاندارد ملی ایران به عنوان متولی بازرسی فنی و کیفی کالاهای ایرانی  وظیفه تدوین استانداردهای ملی ایران ISIRI را دارا می باشد. بیش از ۲۶۰۰۰ استاندارد ملی در کشور از ابتدای شروع به کار اداره استاندارد ایران تا تاریخ مارس ۲۰۱۵ تدوین شده است، اما در نظر داشته باشید استاندارد ایران برای تمامی محصولات در اداره استاندارد ایران تدوین نشده است. استانداردهای ملی ویژگی‌های لازم در تولید یک فرآورده یا انجام یک خدمت را مشخص می‌نمایند. استاندارد می تواند به دو صورت تشویقی و یا اجباری باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استاندارد ملی ایران با موسسه حقوقی درسا ، بهترین وکیل در کرج ، همراه باشید.

استاندارد ملی ایران و شرایط آن

استاندارد ملی ایران و شرایط آن

همانطور که گفتیم استاندارد به دو نوع اجباری و تشویقی تقسیم می شود که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

استاندارد ملی اجباری :

تولیدکنندگانی که محصولات و تولیدات آنها دارای استاندارد ملی اجباری در ایران می باشد مانند بتن، شیرآلات بهداشتی، شیرآلات ساختمانی، مواد غذایی و… می بایست نسبت به اجرا و اخذ استاندارد ملی ایران اقدام کرده و نشان استاندارد ملی ایران را بر روی محصول و بسته بندی خود به نحوی قرار دهند تا این اطمینان حاصل گردد که از طرف مصرف کننده دیده خواهد شد. بدیهی است تولید محصولاتی که استاندارد ملی آن محصول در ایران اجباری بوده و آن تولید کننده اقدام به دریافت نشان استاندارد ننموده اند، غیرقانونی و غیر مجاز بوده و می بایست برای ادامه کار و بقا در بازار، اقدام به اخذ استاندارد ملی ایران برای تولیدات خود بنماید. همچنین در زمینه صادرات کالا به خارج از کشور، محصولاتی که استاندارد ملی ایران برای آنان اجباری محسوب می شود بر اساس قوانین گمرک جمهوری اسلامی ایران می بایست جهت صادرات اقدام به اخذ استاندارد ایران نمایند و این امر برای آنها اجباری می باشد.

استاندارد تشویقی :

اما موارد دیگری از محصولات که استاندارد ملی آنان به تازگی تهیه گردیده و یا هنوز این استاندارد رای کافی برای تصویب اجباری بودن را اخذ ننموده است به عنوان استاندارد ملی تشویقی شناخته و محسوب می گردند که تولید کنندگان این کالاها می توانند در صورت تمایل از اقدام برای دریافت نشان استاندارد ملی ایران صرف نظر بنمایند. بدیهی است تولید محصولاتی که استاندارد ملی آنان تشویقی می باشد بدون اخذ نشان استاندارد ملی ایران غیر قانونی نبوده و مانعی نخواهد داشت.

موارد مهم پیش نیازی دراخذ نشان استاندارد ملی ایران:

۱- موارد حقوقی ثبت سازمان

۲- مجوز تولید سازمان از وزارت صنعت و یا اتاق بازرگانی و یا اتحادیه صنف

۳- ثبت لوگوی سازمان

۴- کد اقتصادی سازمان

۵- دریافت ایران کد

۶- تجهیز آزمایشگاه سازمان

۷- وجود بازرس کنترل کیفیت در سازمان،تایید صلاحیت شده از اداره استاندارد ملی ایران

جهت ثبت شرکت و ثبت برند و کلیه امور ثبتی و حقوقی با مشاوران و وکلای ما تماس بگیرید. ما همواره پاسخگوی شما هستیم.