ارزش ثبت برند را بدانید

اسفند, 1395 مقالات

ارزش ثبت برند در کرج

ثبت برند در کرج با اطمینان خاطر مشتریان توسط کارشناسان درساثبت : برند،از دارایی های یک شرکت است که باعث افزوده شدن ارزش محصول نهایی می شود.

یک استراتژی برند قوی برای سهام داران، ارزش ایجاد کرده و همچنین نخبگان را به کار جذب می کند. اما از آنجا که یک الگوی استاندارد برای محاسبه ارزش  برند وجود ندارد، درک میزان ارزش آن مشکل است.

دو اتومبیل را در نظر بگیرید که در خط تولید یک کارخانه اروپایی تولید می شوند. این دو خودرو دارای شکل یکسان و مشابه هستند و روی یک شاسی مشابه سوار شده اند. تنها فرق موجود میان آن دو، نام آنهاست. یکی از آنها نامش فیات و دیگری نامش تویوتا کرولا است.

بدون درنظر گرفتن کلیه موارد مشابه میان این دو خودرو، تویوتا گران تر از فیات به فروش می رسد. چرا؟ برای اینکه مصرف کنندگان اروپایی به برند تویوتا اعتماد دارند و حتی حاضرند جهت دریافت آن مبلغ اضافی هم بپردازند.

آیا این سناریو، یک اتفاق نادر است؟

امروزه مصرف کنندگان از فروشگاه هایی خرید می کنند که همه اجناس، از خودرو و رایانه گرفته تا غذاهای حاضری و بطری های آب در آنها عرضه شوند.

مواجه شدن با انبوه فراوانی از محصولات که به لحاظ کیفیت و شکل یکسان هستند،تصمیم خرید مصرف کنندگان را بدون توجه به خصوصیات آنها به  برند محصولات سوق می دهد.در حقیقت،برندها آنقدر در تصمیم گیری های خرید مصرف کننده دارای اهمیت شده اند که به عنوان دارایی شرکت (سازمان) و دارایی اصلی یاد می شود.

برند کوکاکولا

دارای ارزشی بالغ بر 84 میلیارد دلار است، که طبق اظهار یک شرکت مشاوره جهانی در زمینه برندها مستقر در نیویورک،این میزان سهم بزرگ 59 درصدی سرمایه ها بازار شرکت کوکاکولا را تشکیل می دهد.

جواناسدون رئیس بخش ارزش گذاری  برند می گوید: روز به روز بیشتر مشخص می شود که  برند به عنوان یک دارایی مثل سایر دارایی ها، برای شرکت محسوب می گردد، در هر زمانی که به طور صحیح در آن سرمایه گذاری شود، باعث افزایش ارزش محصول نهایی می گردد.

دیوید ردهیل، مدیر اجرایی ارتباطات جهانی در موسسه لاندورسان واقع در فرانسیسکو اعلام می دارد که برندها در گذشته در ترازنامه ها نمی آمدند و مدیران این اطلاعات را قبلاً در حوزه خود نداشته اند.

وی همچنین می گوید، وقتی شما برندها نظیر کوکاکولا را می بینید که از ارزش بیشتری نسبت به سایر دارائی های سرمایه ای شرکت برخوردار هستند، متوجه خواهید شد که حتماً باید چیز مهمی باشد که مدیران سازمان ها به آن ارزش می گذارند.

ثبت برند در کرج

عامل توسعه برند در کلیه جنبه ها

فراتر از عنوان احتمالاً شما با یک نگاه سطحی، در می یابید که چه عاملی نام تجاری را به لحاظ کلیه جنبه ها توسعه خواهد داد.

در اول صبح، وقتی می خواهید برای دویدن بیرون بروید، کفش ورزشی نایک به پا می کنید. وقتی به خانه برمی گردید، دوش می گیرید و لباس یا یک مارک معروف را به تن می کنید. با خودرو مدل بالای خود که مارک معروفی دارد، به اداره می روید.

شما این محصولات را به صورت اتفاقی انتخاب نکرده اید برای اینکه آنها نیازهای اولیه شما را برای لباس(پوشاک)و حمل و نقل(جابه جایی)برآورده می کنند. همچنین  برند آنها یک کیفیت مطمئن را به شما وعده می دهد، به شکلی که شما به آن اعتماد می کنید.

اما جدای از این درک مبهم از تأثیر  برندها بر تصمیمات مصرف کنندگان، ممکن است تعریف دقیقی از  برند و یا شناخت اجزاء متفاوت (متنوع) آن نداشته باشید که در شناخت نام تجاری کمک کند.

برند شامل چست؟

برند شامل شهرت محصول، وعده های شرکت به مصرف کنندگان و ارزش هایی است که شرکت نمایندگی آن را برعهده دارد.

یک برند قوی حداقل به مصرف کنندگان می گوید که چه انتظاری از یک محصول می توانند داشته باشند. برای مثال،  برند مک دونالد کیفیت همیشگی و پایدار را به همراه دارد.

همچنین اکثر برندها مصرف کنندگان را به انتخاب محصولات برپایه شخصیت مطمئن و یا خصوصیات زندگی سوق می دهد. در این خصوص فکر کنید که:  برند مارلبورو
دلالت بر فردگرایی مطلق دارد و یا نایک فلسفه فقط این را انجام بده را خاطرنشان می سازد.

تشخیص این امر مهم است که بدانیم  برندها صرفاً یک اسم خاص و بسته بندی محصول نیستند. نام های تجاری انحصاراً از طریق تبلیغات جذاب یا استراتژی بازاریابی هوشمند توسعه نمی یابند.

ردهیل می گوید: برند فقط یک عنوان چاپ شده نیست، شما نمی توانید یک محصول یا خدمت یا یک سازمان را در قالب یک رنگ جدید ارائه کنید و از مردم انتظار داشته باشید که هر نوع تغییری را بپذیرند. درک مشتری از  برند به تأثیر کلیه جنبه های یک واحد تجاری باز می گردد.

ثبت برند در کرج

درسا ثبت : ثبت برند در کرج | ثبت شرکت در کرج

ارزش مالی برند

نرخ بازگشت مالی یک استراتژی برند یکپارچه می تواند فوق العاده باشد.  برندها برای سهام داران به طرق ذیل ایجاد ارزش می کنند:

انتخاب مصرف کنندگان را هدایت می کند

در یک محیط بازار بسیار پیچیده،  برندها یک راه میان بر را در فرآیند تصمیم گیری مصرف کننده به وجود می آورد. در مواجهه با محصولاتی که به لحاظ کلیه جوانب برابر هستند، مصرف کنندگان غالباً برند هایی را انتخاب می کنند که آن را می شناسند، محترم می شمارند و تایید می کنند.

هرچند که این موضوع مدت هاست در صنعت محصولات مشتریان مصداق داشته است – بیش از 160 سال است که در صنعت صابون ایوری این چنین بوده است – در حال حاضر انتخاب مصرف کننده را در صنایع مختلف مثل خدمات مالی، حمل و نقل، و تجارت الکترونیک هدایت می کند.

مرکز مشاوره مدیریت مرسر (MMC) اخیراً از مصرف کنندگان پرسیده است که تمایل دارند با چه نوع شرکت کار کنند، مصرف کنندگان پاسخ دادند که شرکت هایی را انتخاب می کنند که برند مورد تایید دارند، به جای شرکت هایی که تنوع گسترده ای از کلیه محصولات را با قیمت پایین به مشتری ارائه می دهند بر وفاداری مشتریان می افزاید.

از آنجا که مشتریان بیشتر نام هایی را انتخاب می کنند که می شناسند، استنباط می شود که وفاداری مشتریان به شرکت هایی با برند مورد تایید،بیشتر است.

در نتیجه سود مالی روشنی را برای اینگونه شرکت ها به وجود می آورد برای اینکه هزینه جذب مشتریان جدید، به طور متوسط 10 تا 20 برابر هزینه حفظ مشتریان موجود است.

ورود به بازارجدید را ممکن می سازد

شرکت هایی با نامهای تجاری قوی احتمالاً در ورود به بازار جدید به مراتب موفق تر هستند. مرسدس بنز آنقدر در زمینه مهندسی کیفیت قوی است که وقتی وارد بازار خودروهای سرعتی و ورزشی شد، خودرو کلاس M آن قادر شد با یک قیمت مناسب بر بازار حکم فرمایی کند، علی رغم اینکه مرسدس بنز قبلاً اصلاً وسایل نقلیه ورزشی تولید نمی کرد.

دیزنی نتیجه مشابه همین را داشت زمانی که وارد صنعت سفرهای تفریحی دریایی شد،  برند شرکت آنقدر قوی است که خط تفریحی دیزنی یکی از موفق ترین ها در این زمینه شد.

افزایش قیمت محصول را امکان پذیر می سازد

شرکت هایی با  برند قوی اغلب می توانند قیمت های بیشتری برای کالاهای خود درخواست کنند. تویوتا خودروهای خود را با قیمت بیشتر از قیمت خودروهای ژئو (GEO) می فروشد. برعکس، یک برند ضعیف برای رقابت باید قیمت های پایین ارائه دهد.

دیوید روبرت معاون اول استراتژی بازار در شیکاگو می گوید یکی از دلایلی که نیسان ضرر داد (در سال های اخیر) اینست که شرکت نیسان تقریباً 1000 دلار در هر خودرو به خاطر ضعیف شدن برند از دست داد.

وی می افزاید: این چیزی است که رئیس هیئت مدیره نیز پذیرفت استخدام کارکنان را افزایش می دهد شرکت هایی با  برند قوی بهتر می توانند نخبگان را جذب کنند.

در سال 1998 مرکز مشاوره مدیریت مرسر (MMC) از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی نظرخواهی کرد که چه عاملی بر تصمیمات استخدامشان تأثیر گذاشته است.

پاسخ دهندگان به این نظرخواهی نام تجاری و شهرت شرکت را عامل شماره یک تأثیرگذارنده بر انتخابشان دانستند. در واقع برند شرکت حداقل 25 درصد بیشتر از سایر عوامل دیگر نظیر حقوق،نوع کار،فرهنگ شرکت،فرصت های ترفیع و تشویق امتیاز کسب کرد. به دلیل بسیاری از مزایای بالقوه یک استراتژی منسجم برند،برندها در حال حاضر دوره انتقال را طی می کنند؛ دوره ای که به اعتقاد ردهیل، فناوری اطلاعات 15 سال پیش طی کرده بود.

وی می گوید : رایانه ها صرفاً برای خودکارسازی فرایند تجارت مورد استفاده قرار می گیرند و تصمیم گیری فناوری به کارکرد آن واگذار شده است. او گفت: جای شک نیست که روزی فناوری، سرمایه گذاری مهم و پراهمیتی را می طلبد چرا که تمام جنبه های تجارت و بازرگانی را درواقع هدایت خواهد کرد.

مدیران اجرایی نیز کار تهیه نام تجاری را کاملاً به عهده بخش بازاریابی می گذارند ولی امروزه، نام گذاری تجاری توجه مدیران ارشد را نیز جلب کرده است. ایجاد و حفظ  برندها -مثل به کارگرفتن فناوری -به سرمایه گذاری هنگفت و بینش مدیران اجرایی نیاز دارد.

درسا ثبت راهنمای شما در تمامی زمینه های ثبتی از جمله: ثبت برند در کرج ، ثبت شرکت در کرج و …

سرمایه گذاری برای توسعه  برند

برای درک چگونگی سرمایه گذاری در تهیه  برند، روسای هیئت مدیره باید بدانند که نیروهای پیش برنده ارزش  برند سازمانشان کدامند. پیرس می گوید بین تصور  برند و ارزش  برند تفاوت وجود دارد.

وی ادامه می دهد که شما می توانید تصورهای مختلفی از  برند داشته باشید اما همه آنها به فروش منجر نمی شوند.

برای مثال،آمریکن اکسپرس دریافت که اگرچه به عنوان یک شرکت بازرگانی بین المللی توانست تأثیر قوی بر اذهان مصرف کنندگان در خصوص  برند بگذارد، اما تلاش بخش بازاریابی این شرکت به افزایش درآمد منجر نگردید.

پیرس می گوید مردم کارت های اعتباری آمریکن اکسپرس را می خریدند به خاطر اینکه از نظر امنیت جهانی تضمین شده بود. تلاش جهانی شرکت امریکن اکسپرس این بود که مردم از کارت های اعتباری این شرکت استفاده کنند.

اما مصرف کنندگان از این کارت ها استفاده نمی کردند، برای اینکه آنها در نظر داشتندفقط در شرایط ضروری و امنیتی از آن استفاده کنند. با یک تحقیق، شرکت آمریکن اکسپرس دریافت که خدمت به مشتری عامل مهمی است که به استفاده مصرف کننده از کارت آمریکن اکسپرس به جای کارت هایی نظیر ویزا و دیسکاور منجر می شد.

پیرس می گوید: با دانستن اینکه خدمت به مشتری چیزی است که ارزش  برند را بالا می برد، این شرکت قادر بود سرمایه گذاری بیشتری در تبلیغات، روابط عمومی و خدمت گرایی به مشتریان در محیط بازار انجام دهد.

تبلیغ یک شکل وطرح جدید برای آمریکن اکسپرس فایده نداشت، اما بازاریابی همه نیازهای یک شرکت نبود تا به توسعه و قوت بخشیدن به  برند منجر شود. آژانس های هوایی کشور آمریکا، میلیون ها دلار در ایالت های جدید سرمایه گذاری کردند در جایی که خدمت به مشتری نامناسب بود.

باوجود این، شرکت هیچ هزینه دیگری برای آموزش کارکنان جهت یاری کردن به تحقق وعده ها انجام نداد. در نتیجه، جایگاه خط هوایی ایالت در صنعت از رتبه سوم به رتبه دهم تنزل کرد. اگر شرکت در بخش بازاریابی کمتر و در بخش آموزش بیشتر سرمایه گذاری کرده بود،برند آن چندان تحت تأثیر قرار نمی گرفت وقتی که برای توسعه  برند منابعی تخصیص می یابد، مدیران اجرایی باید بدانند که کدام مشخصه برند، رفتار مشتری را هدایت کرده و در انتهای فرایند تولید شرکت تأثیرگذاراست.

اگر توسعه شبکه توزیع، خدمات رسانی چیزی است مورد نیاز برای تقویت  برنداست افزایش سرمایه گذاری برای تبلیغات هیچ ضرورتی ندارد. برای اینکه برند موفق باشد زیرساخت سازمان باید از رسالت آن حمایت کند.

از آنجا که ارزش  برند از عوامل متعدد تشکیل شده است، کارشناسان  برند معتقدند چیزی که همه شرکت ها نیاز به سرمایه گذاری در آن دارند، تحقیق است. ربرت می گوید: جای تعجب است که بسیاری از شرکت ها برداشتهای داخلی سازمان را در مقابل برداشت های خارج از سازمان یعنی مشتریان و همچنین سهام داران و کارکنان بررسی نمی کنند.

شما قبل از اینکه هر کار دیگری انجام دهید باید بدانید که شکاف ها و فرصت ها کجا وجوددارد.همچنین کارشناسان معتقدند که  برند نیاز به بازنگری و سرمایه گذاری مجدد دارد.

ردهیل می گوید: شناسایی  برند باید هر ده سال مورد ارزیابی قرار گیرد. اما امروزه مدیریت  برند در حال پیشرفت مداوم است، شما باید اثربخشی را اندازه گیری کنید،
برداشت ها را جستجو کنید، کالاها و خدمات جدید پیشنهاد دهید و آن را با استراتژی بازاریابی همراه سازید. وقتی یک واحد بازرگانی فقط در فناوری نوین، سرمایه گذاری می کند تا اینکه بتواند رقابتی باقی بماند، اینگونه شرکت ها باید دائماً در نام های تجاری خود سرمایه گذاری کنند و مطمئن باشند که این  برندها به یک بازدهی
مالی مستمر می انجامد.

ثبت برند در کرج

درسا ثبت : ثبت برند در کرج | ثبت شرکت در کرج

محاسبه ارزش برند

سوالات ارزشمندی که برای اکثر روسای هیئت مدیره دارای اهمیت است، این است که چگونه می توان نرخ بازگشت سرمایه را در خصوص  برند محاسبه کرد؟ و چگونه می توان میزان ارزش  برند یک شرکت را مشخص ساخت؟

متاسفانه الگوی خاصی برای محاسبه ارزش برند که مورد پذیرش اکثریت در ایالات متحده باشد، وجود ندارد. اینتربرند که اخیراً ارزش معتبرترین نام های تجاری جهان را محاسبه کرد، سودآوری اقتصادی  برند برای یک واحد بازرگانی خاص را بررسی می کند  روشی که شبیه به محاسبه ارزش افزوده اقتصادی (EVA) است.

این فرآیند ارزش یابی سه حوزه سودآوری  برند را بررسی می کند

– درآمدهای اقتصادی آینده که یک واحد بازرگانی دارای نامتجاری انتظار تحصیل آن را دارد

نقش  برند درایجاد این درآمدها

ریسک درآمدهای موردانتظار برند

اینتربرند صورت سود و زیان  برند یک واحد بازرگانی را برای تعیین ارزش دلاری  برند محاسبه می کند. مرکز مشاوره مدیریت مرسر در خصوص ارزش یابی  برند و برداشت های مشتریان دیدگاه متفاوتی دارد.

پیرس توضیح میدهد که: ما می گوییم ارزش  برند (در صورت برابربودن سایر شرایط) به میزان تقاضا یا سهم بازار یک شرکت بستگی دارد. سهم بازار نامتناسب اختلاف سهمی را ایجاد می کند که ارزش یک  برند را تشکیل می دهد.

کارشناسان برند پیش بینی می کنند که در چندسال آینده، واحدهای بازرگانی ایالات متحده برروی یک الگو جهت محاسبه ارزش  برند توافق خواهند کرد،چون تحلیلگران وال استریت علاوه بر توجه به برنامه رشد پنج ساله یک شرکت و تجربه عملی تیم مدیران ارشد، شروع به درنظر گرفتن ارزش و میزان سرمایه گذاری شرکت ها در  برند کرده اند.

طبق نشریه فیو چربرند سادون، این اتفاق در اروپا در حال شکل گیری است شرکت های انگلیسی در علم و اطلاع از چگونگی محاسبه ارزش  برند به مراتب جلوتر هستند چرا که استانداردهای حسابداری در انگلستان، شرکت ها را ملزم می کند تا ارزش  برند را در ترازنامه خود لحاظ کنند.

ثبت برند در کرج

درسا ثبت : ثبت برند در کرج | ثبت شرکت در کرج

صرف نظر از اینکه آیا نحوه محاسبه ارزش  برند شرکت خود را یافته باشید یا خیر،می توانید از این امر مطمئن باشید که برند قوی بر ارزش بازرگانی شرکت شما می افزاید، همچنان که یک  برند ضعیف از این ارزش می کاهد. اگر مدیر مالی هستید که به سود شرکت خود می اندیشد، باید به فکرایجاد برند باشید.

ثبت برند در کرج توسط موسسه حقوقی-ثبتی درسا : شما می توانید با راهنمایی های مشاورین ما برند خود را در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه به ثبت برسانید.

یک برند قوی می تواند نام شرکت شما را در بازارهای جدید مطرح سازد.

ثبت برند در کرج