کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت

نوشته شده در تاریخ: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله به بررسی کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت میپردازیم. امیدواریم این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی درسا آماده گردیده شما را در امر ثبت شرکت یاری نماید.

کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت

کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت

کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت

براساس ماده ۱ قانون تجارت تاجر کسی است که شغل معمول خود را معاملات تجارتی قرار میدهد و طبق ماده ۱۶ همین قانون هر تاجری که کسب خود را در وزارت عدلیه (وزارت دادگستری _اداره ثبت شرکتها) به ثبت نرساند

مجرم و به جزای نقدی دویست تا دو هزار ریال محکوم خواهد شد(قانون تجارت مصوب۱۳۱۱)
باب پانزدهم قانون تجارت در مورد ثبت شخصیت حقوقی است تاجرانی که اقدام به ثبت شخصیت حقوقی (ثبت شرکت) میکنند از هر حیث اعتبار و ارزش حقوقی و تجاری بالاتری دارند شخص حقوقی (شرکت) موضوع هر حق و تکلیفی قرار میگیرد
ثبت عملیات تجاری(ثبت شرکت) از دیر باز جز اولین و اساسی ترین قوانین تجاری ایران و جهان بوده است ثبت این فعالیتها تحت عنوان شرکت در اداره ثبت شرکتها معتبرترین و کاملترین نوع فعالیت تجاری است لازم به ذکر است فعالیت تجاری طبق تعریف قانون صرفا فعالیت بازرگانی نمیباشد و هر فعالیت سود مند اعم از تولیدی خدماتی صنعتی کشاورزی  جزء فعالیت تجاری محسوب میگردد.

برتری ثبت شرکت (شخصیت حقوقی)نسبت به شخص حقیقی در چند مورد مهم مطرح میگردد

 • ثبت شرکت رسمی ترین نوع شراکت است که حداقل با تصمیم و اراده ۲ شریک ثبت میگردد
 • کلیه تصمیمات و تغیرات شرکت باید به صورت رسمی در اداره ثبت شرکتها ثبت گردد و روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر گردد
 • در صورت غیبت هر یک از اعضا به هر دلیل اعم از فوت محجوریت و… تعهدات حقوقی شرکت پا برجاست
 • شرکت توسط هیئت مدیره و با رای اکثریت مدیریت میگردد

بر اساس کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت۷ نوع مختلف شرکت در ایران به ثبت میرسد

 1. شرکتهای سهامی که به دو قسم سهامی خاص و سهامی عام در اداره ثبت شرکتها ثبت میگردد
  سهامی خاص: این نوع شرکت حداقل با سه سهامدار ثبت میگردد و دو نفر بازرس که نباید نسبتی با اعضای هیئت مدیره داشته باشد.
  ۳۵درصد سرمایه اولیه شرکن بعد تایید نام شرکت در اداره ثبت شرکتها بایستی در بانک بلوکه شود و ۶۵درصد مابقی سرمایه در تعهد سهامداران باقی میماند .
  میزان سرمایه شرکت در سهامی خاص  تبدیل به تعدادی سهام  یک ریالی میشود که به دلخواه و نظر سهامداران تعیین میگردد.
 2. شرکت با مسولیت محدود شرکتی که مسولیت و اعتبار ان محدود به سقف سرمایه اولیه ان است.
  این نوع شرکت حداقل با دو شریک ثبت میگردد که به اصطلاح شرکت دوستانه و خانوادگی است که بیشتر بین افرادی که با هم دوستی  و روابط مالی دارند ثبت میگردد سرمایه این نوع شرکت به شکل سهم الشرکه میباشد که میزان سهم الشرکه هر فرد در تقاضا نامه ثبت میگردد مسولیت شرکا محدود به سرمایه انان میباشد و در برابر قروض و تعهدات شرکت مسولیتی زاید بر انچه پرداخته اند ندارند همچنین اعتبار این نوع شرکت محدود به سرمایه اولیه است و به همین دلیل هنگام ثبت توصیه میشود از سرمایه واقعی استفاده نمایند.
 3. شرکت تضامنی در ثبت این نوع شرکت مسولیت شرکا محدود به سرمایه نبوده بلکه چون با اعتبار شخصیت شرکا ثبت میگردد شرکا مسول کلیه قروض و تعهدات شرکت علاوه بر سرمایه ان میباشد.
  شرکت تضامنی از حیث استحکام و اعتبار در راس تمام شرکتها قرار دارد و بیشتر شرکت خانوادگی است که بین افراد نزدیک به هم ثبت میگردد.
  در نام شرکت تضامنی باید عبارت تضامن و لااقل اسم یکی از شرکا ذکر شود و در صورتی که اسم تمامی شرکا ثبت نگردد باید در پایان نام شرکت عبارتی مانند شرکا یا برادران ثبت گردد.
  این نوع شرکت معمولا برای فعالیتهای خاص اقتصادی با اعتبار مالی بالا مانند صرافیها موسسه های مالی و پولی و شرکتهای سنگهای قیمتی و… ثبت میگردد.
  که بحث تضامن اشخاص باعث اعتماد و اعتبار گردد.
 4. شرکت تعاونی در ۷ نوع ثبت میگردد
  شرکتی است که برای مدت نامحدود به منظور رفع احتیاجات مشترک شرکا و بهبود وضع مادی و اجتماعی انان ثبت میگردد
  موضوع این نوع شرکتها ممکن است یک یا چند منظور ذیل باشد
  انجام خدمات عمومی و هرگونه فعالیت مربوط به تولید وسایل کشاورزی و صنعتی ، تهیه و طبقه بندی و نگهداری و تبدیل و فروش محصولات مزبور تهیه توضیع هر نوع کالا ولوازم مورد نیاز زندگی و حرفه ای انان وتحصیل وام و اعتبار برای شرکا، اقدام به عملیات ساختمانی و ایجاد مسکن ،بیمه محصولات و حیوانات ، قبول نمایندگی موسسات و کارخانه جات وابسته به فعالیتهای مذکور در فوق ، خرید سهم الشرکه شرکتهای مشابه و امثال منظورهای مذکور
  ۱-شرکت تعاونی تولیدی ۲- تعاونی فروش ۳- تعاونی مصرف ۴- تعاونی ساختمان و مسکن ۵- تعاونی  بیمه محصولات و حیوانات ۶- تعاونی وام و اعتبار ۷- تعاونی نمایندگی کارخانه های صنعتی و کشاورزی
  لازم به ذکر است ثبت شرکت تعاونی نیاز به مجوز از وزارت کار تعاون ورفاه اجتماعی دارد.
 5. شرکتهای نسبی در این نوع شرکت به هر درصدی که شرکا سهم  دارند در پرداخت دویون و قروض شرکت حتی بالاتر از سرمایه شرکت مسولیت پرداخت دارند( این نوع شرکت به دلیل تغیرات گسترده اقتصادی و تجاری در کشور از سال ۱۳۱۱ تا کنون به ثبت نمیرسد)
 6. شرکتهای مختلط سهامی این نوع شرکت از اختلاط چند ضامن و چند شرکت سهامی ثبت میگردد( این نوع شرکت به دلیل تغیرات گسترده اقتصادی و تجاری در کشور از سال ۱۳۱۱ تا کنون به ثبت نمیرسد)
 7. مختلط غیر سهامی این نوع شرکت از اختلاط چند ضامن و چند شرکت مسولیت محدود و شرکت نسبی ثبت میگردد( این نوع شرکت به دلیل تغیرات گسترده اقتصادی و تجاری در کشور از سال ۱۳۱۱ تا کنون به ثبت نمیرسد)

برای کسب اطلاعات بیشتر در امر ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ رتبه(گرید) ، اخذ کد اقتصادی و کلیات قانونی در مورد ثبت شرکت و…. با وکلای مجرب موسسه حقوقی درسا در تماس باشید.