واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

نوشته شده در تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

مسئله واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود یکی از مواردی است که پس از ثبت شرکت برای سهامداران شرکت بوجود میاد لذا کارشناسان موسسه حقوقی درسا تصمیم به تهیه این مقاله جهت افزایش اطلاعات اشخاص نموده اند.

واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود

واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود ، باید تشریفات تنظیم سند رسمی در آن رعایت شود و همچنین تابع حد نصابهای اکثریت سرمایه ای و عددی است. واگذاری سهم الشرکه در این شرکت حتی سختگیرانه تر از تغییر اساسنامه است ، لذا قانون گذار برای انتقال سهم الشرکه حد نصاب سرمایه و عددی را تعیین کرده و با تاکید بر لزوم رعایت حدنصاب ، هیچ گونه اشاره ای به امکان تغییر این حد نصاب ننموده است .

قابل ذکر است که  به موجب ماده ۱۰۳قانون تجارت “انتقال سهم الشرکه به عمل نخواهد آمد مگر به موجب سند رسمی” هر گونه انتقالی که بدون رعایت هر یک از دو شرط مذکور در بالا صورت گیرد ، نباید در مراجع قضایی و رسمی پذیرفته شود.
این نکته قابل توجه است که گسترده ضمانت اجرای عدم رعایت مقررات واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود، در مقایسه با شرکت سهامی ، یکسان نیست. که با مطالعه ماده ۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت ۱۳۴۷ میتوان به آن پی برد که در مقالات مربوطه بطور کامل به آن پرداخته شده است.

قابل ذکر است که در ماده ۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت۱۳۴۷،عدم انعکاس واگذاری سهام در دفتر ثبت سهام ، ضمانت اجرایی بی اعتباری این انتقال از نظر شرکت و اشخاص ثالث را در پی دارد.

 

امید است که مقاله واگذاری سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود کمک شایانی را به شما کرده باشد و درصورت هرگونه سوال و مشاوره میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی درسا از طرق مختلف ارتباطی موجود تماس حاصل فرمایید ویا جهت سپردن امور حقوقی خود به یک وکیل خوب و متخصص در زمینه های ثبت شرکت ، ثبت موسسه حقوقی ، ثبت برند ، اخذ کد اقتصادی و… میتوانید با وکلای حقوقی درسا تماس بگیرید.