هیات موسس

نوشته شده در تاریخ: ۱۴ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی درسا پس از ارائه مقاله ثبت شرکت تعاونی به بحث مهم هیات موسس میپردازند تا متقاضیان ثبت شرکت از آن مطلع شوند.

هیات موسس

هیات موسس

هیات موسس

هیات موسس برای تاسیس و ثبت شرکت تعاونی الزامی است که تشکیل شود که تعداد اعضای آن با وجود اینکه در قانون تجارت ذکر نشده است حداقل سه نفر باید باشد. قابل ذکر است که موسسان شرکتهای تعاونی باید با قوانین و مقررات تعاونی ها آشنا باشند و در صورت عدم آگاهی میتوانند در کلاس‌های آموزش یک‌روزه که اداره کل تعاون استان برگزار میکند ، شرکت کنند

 

مدارک مورد نیاز اعضای هیات موسس

هر یک از اعضای هیات موسس تعاونی ها مدارک زیر را باید به اداره تعاون ارائه نمایند .

 1. فتوکپی شناسنامه و مدارک تحصیلی
 2. فتوکپی گواهینامه پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت
 3. گواهی عدم سوء پیشینه

قابل توجه است که کارکنان رسمی و پیمانی دولت با ارائه گواهی یا حکم کارگزینی از ارائه گواهی مذکور در دو مورد اخیر معاف هستند .

 

اقدامات هیات موسس پس از دریافت موافقت نامه

هیات موسس پس از دریافت موافقت نامه تشکیل باید ظرف دو ماه اقدامات لازم را که در زیر به آن پرداخته شده است را برای تاسیس تعاونی و تشکیل اولین مجمع عمومی عادی به عمل آورد.

 • دریافت مجوز فعالیت در موضوع طرح توجیهی از مراجع ذیربط در صورت نیاز به نام اعضای هیات موسس تعاونی در شرف تاسیس
 • تکمیل و تدوین اساسنامه و تسلیم آن به اولین مجمع عمومی عادی که باید توجه داشت که نمونه اساسنامه توسط اداره تعاون ارائه می شود .
 • افتتاح حساب به نام تعاونی در شرف تاسیس در نزد صندوق تعاون یا بانکی که صندوق تعاون تعیین می‌کند برای واریز مبالغ لازم التادیه ای که داوطلبان عضویت باید هنگام خرید سهام پرداخت کنند .
 • دعوت از افراد واجد شرایط جهت عضویت
 • دعوت از کارشناسان رسمی دادگستری جهت ارزیابی آورده های غیر نقدی داوطلبان عضویت
 • انتشار آگهی دعوت اولین مجمع عمومی عادی
 • ثبت نام داوطلبان نامزدی عضویت در هیات مدیره و سمت بازرسی
 • ارسال یک نسخه از آگهی دعوت به اداره تعاون و در خواست معرفی ناظر برای حضور در جلسه اولین مجمع عمومی عادی
 • تنظیم و تهیه اوراق مخصوص خرید سهام که داوطلبان عضویت به هنگام خرید سهام آن را تکمیل و امضاء خواهند کرد .
 • تشکیل اولین مجمع عمومی عادی و انجام امور مقدماتی و فراهم آوردن وسایل امکانات و مکان مناسب برای برگزاری جلسات آن .

پس از تشکیل اولین مجمع عمومی عادی  و در پی آن تصویب اساسنامه شرکت تعاونی و برگزیده شدن هیات مدیره و بازرسان ، وظایف هیات موسس خاتمه می‌یابد
قابل ذکر است که اولین هیات مدیره مکلف است ظرف یک ماه از تاریخ جلسه اولین مجمع عمومی عادی اقدامات ضروری برای ثبت شرکت تعاونی را به انجام برساند .

متقاضیان ثبت شرکت تعاونی میتوانند در کلیه امور خود همچو مشورت و همیاری در راستای امور هیات موسس و.. . از وکلای حقوقی موسسه درسا تماس حاصل فرمایند و بهره مند شوند ویا خدمات دیگری از جمله ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ ایزو ، اخذ کد اقتصادی و… را به وکلای حقوقی درسا بسپارند.