نفقه فرزندان

نوشته شده در تاریخ: ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

در این مقاله که به کوشش کارشناسان مجرب موسسه حقوقی درسا آماده گردیده درباره نفقه فرزندان بحث میشود امیدواریم این مقاله شما را در امر  وکیل طلاق در کرج یاری نماید.

نفقه فرزندان

نفقه فرزندان

نفقه فرزندان

بسمه تعالی اشاره : همانطور که می دانید نفقه اولاد بر عهده پدر است در خصوص این موضوع معمولا ابهامات و پرسشهایی وجود دارد که سعی می کنیم به بیان ساده به آنها پاسخ دهیم. در زیر این سوال و جوابها در نفقه فرزندان در امر وکیل طلاق توافقی در کرج مشاهده میکنید.

سوال ۱ : در صورت فوت پدر یا عدم توانایی مالی او برای پرداختت نفقه اولاد چه کسی مسئولیت پرداخت نفقه را دارد؟

جواب : در این حالت این وظیفه به عهده جد پدری و در صورت نبودن پدر و جد پدری یا عدم قدرت آنها این وظیفه بر عهده مادر است و اگر مادر هم زنده نباشد و ا قادر به پرداخت نباشد این وظیفه بر عهده جد مادری است.

سوال۲ : اگر پدر و مادری از یکدیگر جدا شده باشند و حضانت فرزندان به مادر واگذار شده باشد و پدر در صورت جلسه طلاق منزل مسکونی اش را به مادر و فرزند انتقال دهد آیا باز هم پدر مکلف به پرداخت نفقه است؟

جواب : اولا نفقه تنها شامل مسکن نمی باشد و اموری چون غذا، اساس منزل، هزینه درمان، لباس و… نیز نفقه محسوب می شود . پرداخت نفقه تکلیف قانونی پدر است و مادر ولایتی بر فرزندان ندارد و موضوع حضانت و سرپرستی موضوعی جدا از ولایت می باشد.

سوال۳  : در صورت وقوع اختلاف بین پدر و مادر چنانچه فرزندان حاضر به زندگی با پدر نباشند آیا پدر باز هم مکلف به پرداخت نفقه است؟

جواب : گرچه عدم اطاعت فرزندان از پدر از نظر شرعی امر حرامی است اما موجب سقوط نفقه نیست و پدر مکلف است نفقه فرزندان را بپردازد.

ادامه سوالات نفقه فرزندان

سوال۴  : اولاد تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه می باشند؟

جواب : در شرع و قانون سن معینی برای نفقه فرزندان در نظر گرفته نشده و عرفا مادام که اولاد دارای شغل و درآمد مشخص نباشند پدر نسبت به پرداخت نفقه مسئولیت دارد باید توجه داشت که در مورد کارمندان دولت شاهد آن هستیم تا زمانی که دختر همسر اختیار نکرده و یا پسر مشغول تحصیل باشد به کارمند حق اولاد پرداخت می شود.

سوال۵  : چنانچه کسی که پرداخت نفقه بر عهده اوست غایب باشد و یا از پرداخت آن خودداری کند چه باید کرد؟

جواب : چنانچه الزام کسیکه پرداخت نفقه بر عهده اوست ممکن نباشد دادگاه با درخواست افراد واجب النفقه به مقدار نفقه از اموال او برداشت کرده و در نفقه آنان یا کسی که متکفل مخارج آنان است قرار خواهد داد و اگر اموال غایب یا متکفل در اختیار نباشد همسر وی یا شخص دیگری با اجازه دادگاه می تواند نفقه را به عنوان قرض پرداخت و سپس از شخص غایب یا متکفل مطالبه نماید.

سوال۶  : آیا پرداخت نفقه از سوی پدر به طفلی که از راه نامشروع به دنیا آمده ضروری است ؟

جواب : فرد زانی گرچه پدر قانونی طفل به حساب نمیاید اما عرفا پدر آن تلقی می شود و کلیه تکالیف مربوط به پدر مثل گرفتن شناسنامه و پرداخت نفقه بر عهده اوست.

برای اطلاعات بیشتر در امر وکیل در کرج ، وکیل طلاق در کرج ، وکیل خوب در کرج، وکیل طلاق توافقی در کرج و نفقه فرزندان و …. با وکلای موسسه حقوقی درسا در تماس باشید.