شرایط شکلی ثبت شرکت

نوشته شده در تاریخ: ۲۸ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی درسا جهت اگاهی متقاضیان ثبت شرکت ، به شرایط شکلی ثبت شرکت می پردازند.

شرایط شکلی ثبت شرکت

شرایط شکلی ثبت شرکت

شرایط شکلی ثبت شرکت

در زیر بطور مختصر و موردی به شرایط شکلی ثبت شرکت و نکات مهمی بر اساس قوانین بیان شده است.

  1. ثبت شرکت با مسئولیت محدود لزوما قرارداد کتبی بین شرکا باید باشد و کلیه شرکا باید این قرارداد را شخصاً یا توسط وکیل دارای اختیار که بصورت رسمی تنظیم شده است ، امضا کنند. در غیر اینصورت طبق مواد ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت بلااثر خواهد بود.
  2. یکی از مهمترین نکته موضوع ماده ۹۷ قانون تجارت این است در شرکتنامه باید به صراحتا قید شده باشد که سهم الشرکه های غیر نقدی هر کدام به چه میزان تقویم شده است. چرا که قانون گذار عدم ذکر آن را در قرارداد شرکت، موجب بطلان قرارداد تلقی کرده است(ماده ۱۰۰ ق.ت).
  3. قابل ذکر است که تنها چیزی که موجب بطلان قرارداد شرکت است، عدم قید میزان تقویمی سهم الشرکه های غیر نقدی است. بنابراین، هرگاه در شرکتنامه میزان سرمایه نقدی قید نشده باشد و یا به صراحت قید نشده باشد که سرمایه کلاً یا  جزئاً پرداخت شده است یا خیر، قرارداد شرکت باطل نیست.
  4. در مواد ۱۰۷، ۱۰۸، و۱۱۱ قانون تجارت به «اساسنامه» شرکت با مسئولیت محدود هم اشاره شده است. آیا وجود اساسنامه، علاوه بر شرکتنامه، برای تشکیل شرکت ضروری است یا خیر؟ پاسخ این سوال منفی است و اغلب برای این نوع شرکت اساسنامه تنظیم نمی شود و در صورتی که در شرکتنامه تمام موارد لازم راجع به شرکت قید شده باشد، ضرروی نیست.
  5. علی الاصول در شرکتنامه باید نکاتی قید شود که در زیر به آن اشاره میشود:
  • سهم هر یک از شرکا در سود و زیان،
  • بیان پرداخت سرمایه شرکت
  • بیان اختیارات مدیران شرکت
  • قید اسم شرکت نیز باید در شرکتنامه

قابل ذکر است که اسم شرکت نباید متضمن اسم هیچ یک از شرکا باشد والا شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده، در مقابل اشخاص ثالث، حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت(ماده ۹۵ق.ت). و عدم قید نکات بخش ۵ موجب بی اعتباری شرکت نخواهد بود.

امید است که با مطالعه مقاله شرایط شکلی ثبت شرکت  مثمر ثمر واقع شده باشد و به افزایش اطلاعات شما کمک شایانی کرده باشد در غیر اینصورت میتوانید جهت مشاوره و سوال به کارشناسان موسسه حقوقی درسا تماس حاصل فرمایید و همچنین میتوانید امور خود را از قبیل ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ کد اقتصادی و …با اطمینان خاطر به وکلای حقوقی درسا جهت به سرانجام رساندن آن ها در کمترین زمان ممکن بسپارید.