سرمایه در گردش

نوشته شده در تاریخ: ۲۹ مرداد ۱۳۹۵

کارشناسان موسسه حقوقی درسا پس از ارائه مقاله هایی در تعریف و مفهوم سرمایه ، در این مقاله به سرمایه در گردش و مفهوم سرمایه احتیاطی  می ‌ پردازند که هر فردی در تجارت خود چه ثبت شرکت کرده باشد و یا ن آگاهی از آن مهم است.

سرمایه در گردش

سرمایه در گردش

سرمایه در گردش

سرمایه در گردش را میتوان اینگونه تعریف کرد که به آن مقدار دارایی جاری که از محل منابع مالی بلند مدت تامین شده باشد ، گفته می‌شود.همچنین سرمایه در گردش ناخالص به صورت کل دارایی های جاری و سرمایه در گردش خالص به صورت مازاد دارایی جاری بر بدهی جاری تعریف می شود. قابل ذکر است که میزان سرمایه در گردش شاخصی برای تشخیص درجه نقدینگی و عدم اعسار یک شرکت است به ویژه اگر در مقایسه با دیگر شاخص ها و نسبت های مالی به کار گرفته شود.

مفهوم سرمایه احتیاطی

سرمایه احتیاطی یا همان اندوخته قانونی از آن جهت که ممکن است زیانی به شرکت وارد شود که در سرمایه نکثی حاصل و باعث دلسردی شرکاء پس از ثبت شرکت گردد.در مواد اصلاحی قانون تجارت ضمن ماده ۱۴۰ سرمایه دیگری به نام اندوخته قانونی پیش بینی شده و هیئت مدیره شرکت را قانون ملزم نموده که صدی پنج از سود خالص شرکت را برای انداخته قانونی موضوع نماید که در خود شرکت به حساب مخصوصی نگه داری شود.

قابل ذکر است که این الزام هیئت مدیره تا جایی پابرجاست که این اندوخته مساوی با یک دهم سرمایه اصلی شرکت گردد و اضافه بر آن را قانون به اختیار شرکت گذاشته است.

اندوخته قانونی از موارد لازم و مورد احتیاج شرکت است  چرا که پس از  ثبت شرکت و فعالیت شرکت در صورتی که زیانی حاصل شود که برای جبران آن احتیاج به پولی باشد ممکن است از آن استفاده شود.

امید است اطلاعات کافی  در باب  سرمایه در گردش و مفهوم سرمایه احتیاطی در این مقاله منظور شده باشد با این وجود در صورت هر گونه سوال و یا مشاوره در این زمینه و زمینه های  دیگر از قبیل ثبت شرکت ، اخذ کد اقتصادی ، ثبت برند و دیگر امور مربوطه و حقوقی  با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی  درسا تماس  حاصل  فرمایید.