ثبت شرکت کنسرسیوم

نوشته شده در تاریخ: ۱۶ تیر ۱۳۹۵

 

در این مقاله به بررسی نحوه ثبت شرکت کنسرسیوم و مدارک و شرایط لازم جهت این کار می پردازیم همچنین به تفاوت کنسرسیوم و جوینت ونچر می پردازیم. امیدواریم این مقاله که توسط کارشناسان مجرب درسا آماده گردیده، شما را در امر ثبت شرکت یاری نماید.

ثبت شرکت کنسرسیوم

ثبت شرکت کنسرسیوم

معرفی ثبت شرکت کنسرسیوم

کُنْسُرْسیوم  به پیوند چند شخص ، شرکت، سازمان با هم برای اجرای کنش های هماهنگ به قصد دست یافتن  به قصد مشترک تعریف می شود. مقصود از هم فرجام، پیوند همکاری چند شرکت باهم در جهت دستیابی به سوداوری می باشد.

کنسرسیوم به گردهمایی چند شخص یا سازمان یا آمیختگی  از اینها نامیده میشود که با یکدیگر برای انجام کارهای مشترک یا آمیختگی منابعشان برای رسیدن به مقصدی مشترک ایجاد می شود. . به وجود آمدن  کنسرسیوم به معنی  به وجود آمدن فردیتی حقوقی جداگانه نیست و در حقیقت عملا یک شرکت به گونه غیرمستقیم بین اعضاکنسرسیوم تولید می گردد  .

کنسرسیوم کلمه ای  لاتین به مفهوم  «  انجمن یا جامعه» می باشد و از «کنسورس» (consors) به مفهوم «شریک» است. ارتباط حقوقی Joint Venture نیز هر زمان پیرامون سرفصل ها و مباحث  انجام یک پروژه ویژه عنوان شود همباد کنسرسیوم است. هر چند محتوی مشارکت متفاوت از کنسرسیوم می باشد.

سازمان کنسرسیوم یک سازمان  اختصاصا حقوقی نمی باشد، در حقیقت یک گونه  سازمانی است که شرکای کنسرسیوم بدون پیوند حقوقی با یکدیگر فعالیت دارند.

چنین  شرکت ها یی امکان ثبت را دارا می با شند. با این فرق که در اساسنامه هنگام  اجرای پروژه معین می شود و شرکت کنسرسیوم مکلفند  به اجرای  پروژه در بازه زمانی مقرر شده .

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت کنسرسیوم

الف : عدم سوء پیشینه همه ی شرکا

ب : اصل و کپی کارت ملی کلیه ی شرکا

ج :  اصل و کپی شناسنامه کلیه ی شرکا

د :   شناسه ملی شرکت

ه : معین  شدن شناسه ثبت

ی : مسدود کردن  سی و پنج درصد سرمایه ابتدایی مشخص شده برای ثبت شرکت

پس از گذر از مراحل عنوان شده در بالا شرکت مکلف است برای  مشخص نمودن حوزه مالیاتی و دریافت کد اقتصادی اقدام کند .

معرفی و توصیف ثبت  جوینت ونچر :

سازمان  انتفاعی به گردهمایی چند شرکت یا شخص و یا در هم آمیختگی آنها که برای اجرای کارها و امور تعیین شده ای  به وجود می آیند  نامیده می شود بدون اینکه بازه زمانی مشخصی  برای آن  پیش بینی شده باشد مانند چند شرکت یا چند شرکت و شخص یا اشخاص  با یکدیگر شرکتی بنیاد کنند برای اجرای پروژه های نفتی.

نکته :

کنسرسیومها و جوینت ونچرها در چهارچوب شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود امکان  ثبت را دارا هستند .

توضیحی در باره تفاوت جوینت ونچر و کنسرسیوم:

در کنسرسیوم پیوند شرکت ها یا افراد برای انجام پروژه یا فعالیتی ایجاد می شود که بازه زمانی محدودی برای آن تعریف شده باشد در حالیکه تشکیل جوینت ونچر بدون اینکه مدت معینی برایش درنظر گرفته شده باشد چند شرکت و فرد یا افرادی را کنار هم گرداوری و بنیانگذاری میکند .

چگونگی ثبت شرکت‎‌ها‌ی کنسرسیوم، جوینت و ونچر

۱-اخذ مجوز شرکت
۲- دریافت فرم درخواست ثبت شرکت و تکمیل آن
۳- دریافت ۲ نسخه شرکتنامه، اظ‌ها‌رنامه و اساسنامه
۴- اخذ گواهی عدم سوء پیشینه تمامی اعضای هیات مدیره
۵- کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن در صورت وجود

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق تماس با ما  با وکلای حقوقی درسا ارتباط برقرار کنید.