ثبت شرکت معاف از مالیات

نوشته شده در تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۵

در این مقاله به بررسی ثبت شرکت معاف از مالیات و شرایط و مزایای آن می پردازیم. امیدواریم این مقاله که توسط کارشناسان مجرب درسا تهیه شده مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

ثبت شرکت معاف از مالیات

ثبت شرکت معاف از مالیات

معافیتهای مالیاتی و شرایط تعلق آنها:

در زیر به مواردی که به موجب آن ثبت شرکت معاف از مالیات می شود در بخش های مختلف بیان شده است:

  معافیت مالیاتی بخش صنعت ، معدن و تولید

طبق ماده ۱۳۲ ق.م.م ، درآمد مشمول مالیات ابرازی حاصل از فعالیتهای تولیدی و معدنی در بخش های تعاونی و خصوصی از تاریخ شروع و بهره برداری یا استخراج به میزان ۸۰ درصد و به مدت چهار سال از پرداخت مالیات معاف می باشد.

طبق ماده ۱۳۸ ق.م.م ، آن قسمت از سود ابرازی شرکتهای تعاونی و خصوصی که برای بازسازی، توسعه و نوسازی و یا تکمیل واحدهای صنعتی و معدنی موجود و یا ایجاد واحدهای صنعتی و معدنی جدید در آن سال مصرف گردد از ۵۰ درصد مالیات متعلقه معاف خواهد شد.

معافیت مالیاتی بخش کشاورزی

طبق ماده ۸۱ق.م.م ، درآمد حاصل از کلیه فعالیتهای کشاورزی، دامپزشکی، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل پرورش طیور ، صیادی و ماهیگیری و نوغانداری ، احیای مراتع و جنگلها و باغات و اشجار و نخلیات بدون محدودیت زمانی از پرداخت مالیات معاف می باشند.

معافیت مالیاتی بخش گردشگری

طبق تبصره ۳ماده ۱۳۲ ، کلیه تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی دارای پروانه بهره برداری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر سال از پرداخت ۵۰ درصدئ مالیات متعلقه معاف خواهند بود.

شرایط برخورداری از معافیت

طبق تبصره ۲ ماده ۱۳۲ ق.م.م ، معافیت مالی برای بخش های صنعتی و معدنی زمانی میسر است که واحدهای مربوطه خارج از شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان و ۳۰ کیلومتری مراکز استانها و شهرهای دارای پیش از سیصد هزار نفر جمعیت استقرار داشته باشند.

طبق ماده ۱۳۲ ق.م.م ، استقرار واحدها در مناطق محروم موجب افزایش میزان و دوران معافیت مالیاتی می گردد: صددرصد(۱۰۰%) درآمد مشمول مالیات کلیه واحدهایی که در مناطق محروم مستقر می باشند به مدت ده سال از معافیت مالیاتی برخوردار است.

 درآمد حاصل از صادرات از معافیت مالیاتی

طبق ماده ۱۴۱ ق.م.م ، صد درصد درآمد حاصل از صادرات محصولات تمام شده صنعتی و کشاورزی و تبدیلی و تکمیل آن و پنجاه درصد درآمد حاصل از صادرات سایر کالاهای غیر نفتی از پرداخت مالیات معاف است.

 معافیت مالیاتی ترانزیت کالا

طبق بند ب ماده ۱۴۱ ق.م.م ،صد در صد درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به صورت ترانزیت به ایران وارد شده یا می شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می شوند از شمول مالیات معاف است.

در مقاله های بعدی به بررسی معاف شدن از مالیات در مناطق آزاد می پردازیم برای ارتباط با ما از طریق تماس با ما اقدام فرمایید.