ثبت شرکت لیزینگ

نوشته شده در تاریخ: ۰۵ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله به بررسی نحوه یکی از خدمات ما یعنی ثبت شرکت لیزینگ و مزایا و فواید و… می پردازیم .این مقاله  توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی درسا آماده گردیده امیدواریم شما را در امر ثبت شرکت کمک نماید.

لیزینگ ؟

ثبت شرکت لیزینگ

ثبت شرکت لیزینگ

لیزینگ(Leasing) نوع خاصی از عملیات مالی است که در فارسی بهترین معنی برای آن، اجاره اعتباری می باشد. در واقع، لیزینگ یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور بهره برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه ای یا مصرفی با دوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می گردد. لذا روش لیزینگ، مجموعه ای از مبادلات اقتصادی مشتمل بر خرید، اجاره و در نهایت، فروش (تملیک) را در بر می گیرد. این قرارداد بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر (Lessor) و متقاضی یا استفاده کننده از تسهیلات، به عنوان مستأجر (Lessee)منعقد می گردد. براساس قرارداد لیزینگ، موجر کالای مورد نظر و نیاز مستأجر (مورد اجاره) را با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده یا تولیدکننده تأمین نموده و مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات) به صورت اجاره در اختیار مستأجر قرار می دهد. البته مستأجر اختیار دارد در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملّک نموده یا به موجر مسترد نماید. چنانچه مستأجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملک مورد اجاره باشد، باید مبلغی را که در ابتدای دوره با توجه به استهلاک و عمر مفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطی (Residual Value)مورد اجاره تعیین گردیده است، به موجر پرداخت نماید. هرچند در حال حاضر اکثر شرکت های لیزینگ در ایران، ارزش اسقاطی یا باقیمانده را در محاسبات برابر صفر فرض می نمایند.

مزایا و فواید عملیات لیزینگ

  1. صرفه جویی در بکارگیری منابع مالی مستاجر و رفاه و آینده
  2. انعطاف پذیری مطابق شرایط و انتظار مستاجر
  3. سهولت نسبی در مقایسه با سایر روشهای استقراض
  4. امکان جایگزینی دارایی های جدید
  5. لیزینگ به عنوان الگویی جدید در تجارت از یکسو تامین کننده نیازهای مالی و پولی متقاضیان کالا و از سوی دیگر ، فراهم کننده ابزار تولید انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود .
  6. لیزینگ برای متقاضیان موجب افزایش قدرت خرید ، کاهش فشار نقدینگی و برخورداری از امکان آینده در حال می شود.
  7. لیزینگ برای عرضه کنندگان موجب بازار سازی و تسریع در گردش فروش کالا از طریق بستر سازی بازار تقاضا می شود.
  8. لیزینگ برای اقتصاد ملی موجب افزایش تقاضا ، افزایش تولید، افزایش اشتغال، تعادل قیمتها و رونق اقتصادی می شود.

انواع روش‏های لیزینگ

۱- لیزینگ عملیاتی

لیزینگ عملیاتی، قدیمی‏ترین و ساده‏ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است که براساس آن، قرارداد با مستاجر صرفاً به قصد بهره‏برداری و برخورداری از حق انتفاع کالا منعقد می‏شود و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره دقیقا به موجر پس داده می‏شود. در این نوع لیزینگ معمولاً ۱۰۰% بهای مورد اجاره توسط موجر تامین می‏شود.

۲-لیزینگ سرمایه‏ای

لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری که با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا مشابهت کامل دارد و تنها تفاوت آن، شرط اختیار خرید در لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری است، در نوع خود یکی از پیشرفته‏ترین شیوه ‏های لیزینگ در جهان محسوب می‏شود که امروزه به دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش‏بینی امکان تملیک مورد اجاره توسط مستاجر، گستره وسیعی از مبادلات اعتباری را دربرگرفته است.

ثبت شرکت لیزینگ

بر اساس قوانین اجرای ثبت شرکتهای لیزینگ به شرح زیر تعیین می شود.
ماده ۱ – در این دستورالعمل باید عبارات زیر استفاده شود.

قانون : قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی

بانک مرکزی : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

موسسه اعتباری : بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی

شرکت : شرکت لیزینگ

عملیات لیزینگ : خرید اموال منقول و غیر منقول توسط شرکت لیزینگ و انتقاو واگذاری آنها به متقاضیان از طریق روشهای مختلف عقد اجاره و یا فروش قسطی

مشتری : اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده از تسهیلات شرکت لیزینگ

اداره ثبت : اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی

مجوز تاسیس: موافقت بانک مرکزی با ثبت شرکت لیزینگ پس از طی مراحل پیش بینی شده

مجوز فعالیت : اعطای مجوز از سوی بانک مرکزی برای شروع فعالیت شرکت لیزینگ جدید التاسیس

ماده ۲ – شرکت ها ی موضوع این دستورالعمل شرکت هایی هستند که فعالیت خود را خرید اموال مورد در خواست مشتریان ارز تولید کندگان و یا فروشندگان ، و واگذاری آنها به مشتریان از طریق اجاره و یا فروش قسطی قرار داده اند.

ماده ۳ – اشتغال به عملیات لیزینگ صرفا توسط اشخاص حقوقی و با رعایت مفاد این دستورالعمل مجاز است.

ماده ۴ – شرکت هایی که پیش از تصویب این دستور العمل ایجاد شده اند نیازی به اخذ مجوز تاسیس ندارند.

ماده ۵ – حداقل سرمایه برای فعالیت شرکت لیزینگ به شرح زیر می باشد.

الف _ شرکت هایی که به فعالیت در زمینه خودرو ، سواری ، وانت ، مینی بوس ، کامیون های سبک ، ماشین آلات و تجهیزات راهسازی ، ماشین آلات مورد نیاز کارخانجات و امثال آنها می پردازند حداقل ۶۰ میلیارد ریال.

ب – شرکت هایی که فعالیت در کالا های سرمایه ای گران قیمت نظیر هواپیما ، اتوبوس ، تریلی ، کامیون های سنگین ، ماشین آلات سنگین مورد نیاز کارخانجات و غیره می پردازند حداقل ۱۰۰ میلیارد ریال .

ماده ۶ – متقاضیان ثبت شرکت باید به همراه تقاضای خود مدارک و اطلاعات را به بانک مرکزی تحویل دهند.

برای مشاوره و راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس با ما با وکلای حقوق درسا در ارتباط باشید.