ثبت شرکت با همکاری اتباع خارجی در ایران

نوشته شده در تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

هر شرکت دارای وظایف و راهبردهایی می باشد که بر اساس آن پایگذاری میشوند لذا در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی درسا بطور کامل به ثبت شرکت با همکاری اتباع خارجی در ایران می پردازند.

ثبت شرکت با همکاری اتباع خارجی در ایران

افراد غیر ایرانی برای ثبت شرکت در ایران اقدام کنند.شرکت های طرف قرارداد جمهوری اسلامی ایران نمی توانند امتیاز شرکت ها ی موجود در تجارت،صنعت، کشاورزی، معدن و دیگر خدمات را دریافت کنند اما می توانند تقاضای ثبت شرکت و شعبه ی آن را کنند.طبق ماده ی ۱ قانون ثبت شرکت ها هر شرکتی که در ایران به ثبت برسد و ایران بستر اصلی رشد آن باشد آن شرکت ایرانی محسوب می شود،یعنی هر شرکتی که در ایران به ثبت می رسد اشخاص خارجی آن اعم از حقیقی یا حقوقی که با به ثبت رسیدن شرکت سهام دار می شوند شرکت ثبت شده جدای ملیت افراد آن یک شخصیت حقوقی ایرانی محسوب می شود.برای افراد خارجی هیچ محدودیتی چه در شراکت و چه در سرمایه گذاری وجود ندارد تا جایی که ۱۰۰درصد سهام هم به آن ها تعلق می گیرد.
طبق ماده ۳۴آیین نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری اگر سرمایه گذاری منجر به تشکیل شرکت ایرانی گردد با تشخیص سازمان تملک زمین به نام شرکت بلامانع است و شرکت خارجی تا ۱۰۰درصد می تواند به ثبت برسد و حق مالکیت اموال منقول و غیر منقول را دارد.

مدارک ثبت شرکت با همکاری اتباع خارجی در ایران

ترجمه رسمی و کپی از تمامی صفحات پاسپورت فرد خارجی به گونه که نامبرده دارای مهر ویزای ایران باشد.
امضای فرد خارجی در ذیل اوراق ثبت شرکتهای ایران
تعیین میزان سرمایه شرکت به گونه ای که کمتر از ده هزار دلار امریکا نباشد

مدارک ثبت شرکت با همکاری شریک خارجی (شخص حقوقی)

– ترجمه و اصل اساسنامه شرکت خارجی
– ترجمه و اصل سوگند نامه شرکت خارجی
– ترجمه و اصل اظهارنامه ثبت شرکت خارجی
– ترجمه گواهی ثبت شرکت خارجی در کشور متبوع
– ترجمه و اصل موافقت نامه فی مابین شرکت ایرانی و خارجی مبنی بر ایجاد و ثبت شرکت جدید در ایران
– دو نامه معرفی نامه ترجمه و اصل
– معرفی فقط یک نماینده جهت عضویت در هیات مدیره در شرکت شرف تاسیس و حضور در مجامع و جلسات هیات مدیره آن شایان ذکر است هر شرکت می تواند فقط یک نماینده جهت شرکت در شرف تاسیس معرفی نماید.
– ترجمه و اصل اختیار و وکالت با حق توکیل به غیر توسط شرکت خارجی به نماینده شرکت بطوریکه در تمامی موارد نماینده اختیار تام داشته باشد.
– سرمایه شرکت ایرانی می بایست مطابق با ۵١% سرمایه شرکت خارجی باشد و سرمایه شرکت در شرف تاسیس متشکل از مجموع سرمایه دو شرکت ایرانی و خارجی می باشد.
– امضای نماینده و مهر شرکت خارجی در ذیل اوراق ثبت شرکت در شرف تاسیس که از طرف شرکت سمائ در اختیار شما گذاشته می شود.
– اساسنامه ها متشکل از دو قسمت خارجی و ایرانی می باشد که در ذیل قسمت لاتین نماینده شرکت خارجی و در ذیل اوراق قسمت فارسی شرکا ایرانی امضا می نمایند.
چنانچه دوشرکت ایرانی و خارجی قصد مشارکت داشته باشند تمامی مراحل ان شامل موارد فوق می باشد با این فرق که اوراق ایرانی نیازی به ترجمه ندارد و باید عدم سوء پیشینه ارائه دهند.

شرکتهای قابل ثبت برای اتباع خارجی

۱-شرکت با مسئولیت محدود
۲- شرکت سهامی که شامل سهامی خاص و سهامی عام 
۳-شرکت مختلط غیر سهامی
۴-شرکت مختلط سهامی
۵-شرکت تضامنی
۶-شرکت نسبی
۷-شرکت تعاونی تولید و مصرف

این سرمایه گذاری ها در چارچوب مشارکت های حقوقی و با ترتیب قرارداد انجام می شود.با سرمایه گذاری خارجی می توان در فعالیت هایی که ریسک برگشت سرمایه و منافع آن به عهده سرمایه گذار باشد مشارکت کرد.این سرمایه گذاری یا به صورت مستقیم و یا به صورت قرار دادی می باشد.
در سرمایه گذاری مستقیم که همان مشارکت حقوقی است، میزان سهم الشرکه یا سهام سرمایه گذار خارجی در چنین شرکت ایرانی تابع محدودیت نیست و سرمایه گذار به نسبت سرمایه و یا سهم خود در شرکت، می تواند در مدیریت و اداره امور آن نقش داشته باشد.
در ترتیبات قراردادی : منظور مجموعه روشهایی است که طی آن استفاده از سرمایه خارجی صرفا تابع توافقات انجام شده مبان طرفین قرارداد می باشد. به عبارت دیگر، حقوق سرمایه گذار خارجی در نتیجه مشارکت مستقیم وی در سرمایه شرکت سرمایه پذیر ایرانی ایجاد نمی شود، بلکه صرفا به توافقات قــراردادی طرفین متکی است.

امید است که اطلاعات فوق درباره ی ثبت شرکت با همکاری اتباع خارجی در ایران توانسته باشد مفید و مثمر ثمر واقع شده باشد قابل ذکر است که در صورت هرگونه سوال و مشاوره در این مورد و امور دیگری از قبیل ثبت شرکت ، موسسه حقوقی ، ثبت برند ، اخذ کد اقتصادی و.. میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی درسا تماس حاصل فرمایید