ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

نوشته شده در تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵

ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای ، از آنجایی که این صنعت قدمتی ۷۰-۸۰ ساله در جهان دارد و  در ایران به عنوان تجارتی نوپا محسوب میشود که بیش از ۵-۶ سال از عمر خود را نمیگذراند، متقاضیان و طرفداران زیادی دارد لذا موسسه حقوقی درسا اقدام به تهیه این مقاله جهت افزایش اطلاعات  متقاضیان ثبت شرکت ، نموده است.

ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

تعریف ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای، شرکتی است که به فعالیت بازاریابی شبکه‌ای مطابق تعریف بازاریابی شبکه ای ، برای خود یا به نمایندگی از صاحب کالا و یا از طرف نمایندگی رسمی فروش او اقدام می‌کند.

بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای عبارت است از ارائه خدمات واسطه‌گری به صورت شبکه‌ای به نحوی که خریداران کالا به بازاریابی و جذب خریداران جدید اقدام کنند و درصدی از قیمت فروش کالا به وسیله بازاریابان زیر مجموعه شبکه متصل به خود را از صاحب کالا به عنوان پاداش یا پورسانت خدمات بازاریابی دریافت کنند.

بازاریاب

شخص حقیقی ای که به عملیات واسطه گری انواع کالاها از طریق تبلیغات و یا سایر طرق و وسایل قانونی می‌پردازد و به جذب مشتری و فروش آنها اشتغال دارد.

شرایط و ضوابط ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

از آنجایی که تجارت وصنعت بزرگ بازاریابی شبکه ای در ایران نوظهور بوده لذا مراجع قانونی نظارت سختگیرانه دارد تا مورد سوء‌استفاده سودجویان قرار نگیرد و در زیر به مواردی از شرایط ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای اشاره شده است.

 • ارائه طرح توجیهی تجاری و برنامه‌های عملیاتی پیش بینی شده شرکت متقاضی.
 • مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت باید حداقل دارای مدرک لیسانس یا معادل آن باشند.
 • شرکت‌های سهامی خاص که حداقل سرمایه آنها بیش از ۲۰۰ میلیون ریال باشد در اولویت اخذ مجوز قرار دارند.
 • میزان پرداخت پاداش و یا پورسانت، تعداد سطوح دریافت کننده و محدودیت‌های آن باید ضمن درج در طرح تجاری، کاملا شفاف و قابل سنجش باشد.
 • نسبت کفایت سرمایه شرکت که بعدا توسط کمیته نظارت اعلام خواهد شد باید رعایت شود.
 • قیمت محصولات ارائه شده نباید بیش از محصول مشابه در بازار باشد و در مواردی که مشابهی وجود ندارد تابع سایر قوانین و مقررات خواهد بود.
 • ارائه تعهدنامه کتبی تعیین حسابرس و بازرس شرکت از میان فهرست مورد تایید کمیته نظارت و ارائه گزارش مالی ماهانه و سالانه به کمیته مذکور و همچنین حضور نماینده کمیته در مجامع عمومی شرکت.
 • دریافت هرگونه وجه یا معادل آن تحت عنوان حق عضویت، سپرده گذاری و یا قبول نمایندگی به منظور سپرده‌گذاری یا قبول نمایندگی برای هرگونه فعالیت اقتصادی سودآور دیگر ممنوع است.
 • تمامی پرداخت‌ها و دریافت‌های مربوط به مشتریان و بازاریابان باید الزاما از طریق حساب‌های بانکی در بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی در داخل کشور صورت گیرد و شرکت حق افتتاح و یا تخصیص اعتبار به صورت مجازی و در محیط اینترنت را نخواهد داشت.
 • شرکت باید دارای دفاتر قانونی و صورت‌های مالی شفاف باشد.
 • شرکت بازاریابی حق جذب مشتری از خارج کشور را خواهد داشت لیکن حساب‌های مربوط به مشتریان مذکور باید به صورت جداگانه در دفاتر حسابداری نگهداری شود. و قابل ذکر است که شرکت حق پرداخت وجه به مشتریان خارجی را از محل وجوه مشتریان ایرانی ندارد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای

 • اصل و فتوکپی برابر اصل آگهی تاسیس، اساسنامه و روزنامه رسمی ثبت شرکت و آخرین تغییرات در هیات مدیره آن
 • فتوکپی برابر با اصل مدارک ثبت نمایندگی یا شعبه شرکت‌های خارجی در ایران همراه ترجمه مدارک ثبت و اساسنامه شرکت اصلی در کشور مبدا.
 • تنها فعالیت مجاز شرکت در اساسنامه ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای باید فعالیت بازاریابی شبکه‌ای قید شده باشد.
 • مدارک هویتی اعضای شرکت :

اصل و فتوکپی برابر با اصل شناسنامه و کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی و شش قطعه عکس کارت پایان خدمت نظام وظیفه و یا معافیت دایم مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت و در مورد اتباع خارجی فتوکپی برابر با اصل گذرنامه همراه شماره اختصاصی اتباع خارجی و روادید اقامت معتبر .

 • گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل و رئیس هیات مدیره و سایر اعضای دارای حق امضا در هیات مدیره شرکت.

کمیته نظارت بر صنعت بازاریابی شبکه ای ، مسئولیت صدور تاییدیه برای موافقت مقدماتی با متقاضیان دریافت مجوز بازاریابی شبکه‌ای را عهده دار است.

 

مراحل صدور مجوز فعالیت شرکت بازاریابی شبکه ای

مرکز امور اصناف و بازرگانان مسوول صدور موافقت مقدماتی و همچنین مجوز فعالیت بازاریابی شبکه‌ای پس از تایید کمیته نظارت بر بازاریابی شبکه‌ای است.

 1. ارائه درخواست کتبی به همراه مدارک لازم به مرکز امور اصناف و بازرگانان
 2. تحویل مدارک ارائه شده به کمیته نظارت جهت رسیدگی
 3. بررسی مدارک ارسال شده و در صورت تایید صلاحیت، صدور موافقت مقدماتی به مرکز امور اصناف و بازرگانان
 4. مرکز امور اصناف و بازرگانان پس از اخذ تاییدیه صلاحیت از کمیته نظارت به صدور موافقت مقدماتی برای متقاضیان اقدام می‌کند.
 5. کمیته نظارت پس از بررسی و احراز شرایط و ضوابط لازم ، به ارایه تاییدیه برای صدور مجوز فعالیت بازاریابی شبکه‌ای به مرکز امور اصناف و بازرگانان اقدام می‌کند.
 6. مرکز امور اصناف و بازرگانان براساس تاییدیه دریافتی از کمیته نظارت مجوز فعالیت متقاضیان را صادر و رونوشت آن را به کمیته نظارت ارائه می‌کند.

 

از آنجایی که ثبت شرکت بازاریابی شبکه ای به علت شرایط و مراحل سختگیرانه ، دشوار می باشد لذا متقاضیان ثبت شرکت میتوانند مراحل آن را به وکلا حقوقی درسا بسپارند.