ثبت برند جهانی

نوشته شده در تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی درسا به ثبت برند جهانی که یکی از مواردی است که افراد بعد ثبت شرکت برای گسترش اهداف بازرگانی و تجاریشان باید انجام بدهند می پردازند.

ثبت برند جهانی

ثبت برند جهانی

ثبت برند جهانی

 ثبت برند جهانی یا بین المللی مزایا منافع بسیاری برای کسب و کار و اهداف بازرگانی و تجاری شما میباشد و در جهت حفظ  مسائل حقوقی شما می‌باشد که در سطح جهان میتوانید برند و نام تجاری خود را به جهان بشناسانید . اگر  در برخی برند ها سمبل ” ® ” دیده اید نشان دهنده آن است که برند بعنوان یک برند جهانی ثبت شده است.

ثبت جهانی برند در اصطلاح مترادف با دو واژه “جهانی سازی” و ” تجاری سازی ” برند می باشد و بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی WTO و توافقنامه Trips صورت می گیرد. تا به امروز بیش از ۱۶۰کشور جهان موافقتنامه Trips را امضا نموده اند و ایران هنوز به این موافقتنامه بین المللی نپیوسته است . در سیستم Trips نیازی به این که علامت تجاری ثبت سرزمینی ایران شده باشد ،نیست و مستقیما می توان علامت تجاری را در سوئیس به ثبت جهانی رسانید .

قابل ذکر است که ثبت برند برای مدت زمان تعیین شده که ده سال است می باشد و پس از سپری شدن این مدت فرد حقوقی و یا حقیقی مالکیتی بر روی برند نخواهد داشت.

 

مزایای ثبت برند جهانی

ثبت برند جهانی با خود مزایایی را برای اهداف تجاریتان به ارمغان می‌آورد که در زیر به آن اشاره می‌شود:

  • جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از برند
  • اعتباربخشی به برند و نام تجاری
  • اعتباربخشی بین المللی به برند
  • مالکیت بخشیدن به برند
  • تفکر سرمایه گذاری دراز مدت برای برند
  • تقویت بازاریابی و مارکتینگ کسب وکار
  • ایجاد سرمایه گذاری های در سطح جهانی و بین المللی

 

علائم تجاری قابل ثبت

علائم تجاری قابل ثبت می توانند ترکیبی از حرف ، عدد ، سمبل ، کلمه ، نقاشی ، نحوه دسته بندی ، رنگ ، صوت باشد که اگر استعلام برند کرد و از قبل ثبت شده نباشد و یا مغایرتی با قوانین و نیز اخلاق و فرهنگ نداشته باشد می توان به منظور ثبت برند اقدام نمود. قوانین ثبت برند جهانی تحت نظارت سازمان جهانی ثبت علائم WIPO می باشد که با مراجعه به سایتش خواهید توانست در خصوص ثبت برند جهانی خود اطلاعاتی را بدین منظور کسب نمایید. و یا با کارشناسان درسا تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهند.

قابل ذکر است که به منظور جلوگیری از ثـبت جداگانه در هر دفتر کشوری یا منطقه ای ، سازمان جهانی WIPO نظام بین المللی ثبت علائم را اجرا می کند. این نظام توسط دو عهدنامه اداره می شود:

۱- موافقت نامه مادرید وابسته به ثبت بین المللی علائم تجاری
۲- پروتکل الحاقی مادرید

پروتکل مادرید در خصوص ثبت برند جهانی می باشد که تعهدنامه و موافقت نامه ای میان کشورهای عضو پروتکل مادرید می باشد.

 

متقاضیان ثبت برند و ثبت برند جهانی میتوانند تمامی امور ثبت را با اطمینان خاطر به کارشناسان و وکلای حقوقی موسسه درسا بسپارند تا در اسرع وقت و حداقل هزینه ممکن به سرانجام برسانند همچنین میتوانید از دیگر خدمات موسسه حقوقی درسا همچو ثبت شرکت ، اخذ ایزو ، اخذ گرید ، اخذ کد اقتصادی و … بهرهمند شوید.