تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ

نوشته شده در تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله به بررسی تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ می پردازیم. این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی درسا آماده گردیده امیدواریم شما  را در امر ثبت شرکت یاری نماید.

تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ

تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ

تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ

در ابتدای آغاز فعالیت هر شرکتی با تکمیل اظهارنامه و وتنظیم اساسنامه شرح فعالیت های مد نظر در آینده کاری شرکت را از طریق اداره ثبت شرکت ها  به اطلاع مراجع قانونی و مخاطبین شرکت می رساند ،اسامی که بازه فراگیری را دارا می باشد و موجبات محدودیت فعالیت شرکت را در آینده فراهم نمی آورد بدین معنا که حوزه فعالیت بسیار وسیع وکلی تعریف می شود .اما در مواردی آگاه بودن از اطلاعات و وجوه تمایز برخی از شرکتها حائز اهمیت می باشد به عنوان مثال یکی مواردی که طی تحقیقات انجام شده در ایران به درستی تفیکیک نشده انده و وجوه تمایز آنها برای افراد روشن نمی باشد، تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ می باشد .که هدف از ارائه این مقاله بررسی این وجوه تمایز و لزوما ارائه تعریف دقیقی از این دو می باشد:

شرکت های سرمایه گذار

شرکتهای سرمایه گذاری خود به دو دسته قابل تفکیک می باشد:

  1. نمونه اول از انواع  شرکت ها ی سرمایه گذاری  معمولا شرکت های تولیدی ویا خدماتی هستند که درآمد حاصله شرکت را از فعالیت های اجرایی مجموعه را با ایده های نو و متفاوت وبعضا غیر تخصصی را در خرید سهام سایر شرکت ها سرمایه گذاری می نمایند و مسلما حداقل توقع آنها دریافت  سود مناسب ار این سرمایه گذاری می باشد.  پس اشاره گردید که این شرکتها علاوه بر فعالیت اصلی و اقتصادی خود شرکت با استفاده ازسود شرکت به سرمایه گذاری در سایر شرکت ها می پردازند .
  2. در نوع دیگر یا دوم از شرکت های سرمایه گذاری شرکت هایی می باشند که با هدف سرمایه گذاری در سایر شرکت ها تاسیس می شوند و با جذب افراد متخصص در زمینه سرمایه گذاری شرکتهای مختلف را بررسی و آنالیز می نماین تا بهترین ومناسب ترین بستر را جهت سرمایه گذاری پر سود کشف نمایند و همچنین از مناسب ترین زمان جهت خرید و فروش سهام اطلاع دارند و فعالیت خود را به طور تخصصی متوجه خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی یا غیربورسی می‌کنند. در این نوع از شرکت زمان تمرکز بر روی سهام سایر شرکت ها متفاوت می باشد اما معمولا کوتاه مدت است.

نتیجه گیری کلی از عملکرد شرکتهای سرمایه گذاری چنین است که شرکت های سرمایه گذاری ، نسبت مالکیت متفاوتی از شرکتهای مستقل را دارا هستند. مهمترین استراتژی این شرکتها، خرید بخشی از سهام شرکتهای مستقل به منظور حضور در هیات مدیره آنها میباشد . هرچند هدف اصلی این شرکتها کسب سود می‌باشد و نه کنترل مدیریت.

شرکت های هولدینگ

هولدینگ از ریشه واژه لاتین holdاستخراخ شده است ،بعبارتی شرکتی که به امور شرکت داری مبادرت می ورزد . یعنی مجوعه ای از شرکتها زیر ونظر و مدیریت مستقیمش کارمیکنند . در واقع شرکت مادر با توجه به خرید حداقل بیش از نیم از سهام  تمامی تصمیم گیری های کلان شرکت زیر مجموعه را به عهده دارد تصمیمات کلانی مانند :انتخاب مدیر عامل برنامه ریزی بودجه بندی افزایش سرمایه و … .( سهام مدیریتی تعاریف متفاوتی دارد اما معمولا بین ۱۶ درصد تا ۵۰ درصد و غالبا بیش از ۳۳ درصد را سهام مدیریتی میدانند.) در واقع هر شرکتی که سهام شرکت دیگری را جهت اعمال مدیریت در آن خریداری می کند یک شرکت هلدینگ است.
بنا بر تعریفی شرکت هلدینگ شرکتی است که یک یا چند شرکت دیگر را کنترل می نماید . همچنین از شرکتهای هلدینگ با عناوین دیگری یاد شده است :عناوینی مانند: ( شرکت مادر، شرکت دارنده، شرکت کنترل کننده، شرکت مالک ، شرکت صاحب سهم ، شرکت اصلی ) که در مقاله ایی مربوط به ثبت شرکت های هولدینگ تمامی این اسامی بررسی گردیده است.

تاریخچه شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ

کلمه هلدینگ کلمه ایی لاتین می باشد و بعد از سال ۱۹۶۰ با کسب موقعیت های ممتار توسط برخی از شرکت های آمریکایی و بلعکس شکست عده دیگر از شرکتها، شرکت جنرال الکتریک برای مقابله با رکود اقتصادی شیوه ایی را ابداع نمود که در آن ۱۷۰ واحد شرکت را به ۴۹ بخش سازمان دهی کرد و هر یک از این بخش ها تحت نظر یکی از مدیران ارشد که بابت بخش تحت نظرش به ودی عامل پاسخگو بود مدیریت می شد و این آغازی بر تولد شرکت های هلدینگ بود . بنا بر تاریخچه ارائه شده شرکت های هلدینگ شرکتهای هستند که با توجه به ماهیت فعالیت و میزان همبستگی تحت پوشش یک مدیریت قرار می گیرند تا از این راه به موفقیت بیشتر دست یابند .و میزان تسلط شرکت به میزان مالکیت سهام تعیین می شود.
مهم ترین تمایز شرکتهای سرمایه گذاری و هلدینگ در این زمینه می باشد که شرکت های سرمایه گذاری سهام شرکتها را بعضا بدون هدف های کنترل مدیریتی و تنها با هدف دریافت سود بدون دخالت در اداره شرکت خریداری می نمایند اما شرکتهای هولدینگ به ذات شرکتهای کنترل کننده می باشند که با خرید درصد بالایی از سهام شرکت وابسته را کنترل می نماید.

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در امر ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ رتبه(گرید) ، اخذ کد اقتصادی و …. با وکلای مجرب موسسه حقوقی درسا در تماس باشید.