تشکیل پرونده دارایی

نوشته شده در تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

در این مقاله به بررسی تشکیل پرونده دارایی می پردازیم. این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی درسا آماده گردیده امیدواریم شما را در امر ثبت شرکت و… یاری نماید.

تشکیل پرونده دارایی

تشکیل پرونده دارایی

تشکیل پرونده دارایی

هر شخصیت حقوقی(شرکت) باید پس از تأسیس آن پس از تعیین حوزه مالیاتی، تشکیل پرونده دارایی دهد. طبق قانون شرکت تا ۲ ماه پس از تأسیس شرکت مکلف به تشکیل پرونده و پرداخت مالیات سرمایه ابتدایی می باشد و در واقع تشکیل پرونده دارایی به معنای آن است که شرکت به اداره مالیات اعلام نماید که چنین شرکتی تأسیس شده و طبق قانون دو در هزار سرمایه ابتدایی شرکت را پرداخت نماید در غیر اینصورت مشمول جریمه مالیاتی شده و به میزان دو برابر مالیات ابتدایی یعنی چهار در هزار جریمه می شوند.
جهت تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده باید به نزدیکترین اداره امور مالیاتی مربوط به شرکت ها مراجعه نمایند.

در نظر داشته باشید که حتی در صورت عدم فعالیت شرکت تشکیل پرونده دارایی الزامی است و برای اعلام عدم فعالیت و عدم پرداخت مالیات احتیاج به انجام آن می باشد و در غیر اینصورت مشمول جریمه مالیاتی می شوید.
اگر مکان دفتر شرکت به صورت صوری یا غیرواقعی اعلام شده باشد نمی توان تشکیل پرونده دارایی داد و برای تشکیل پرونده حتما احتیاج به اجاره نامه و سند مالکیت آن هم به نام شرکت مربوطه می باشد و حتی در بعضی از حوزه های مالیاتی جهت بررسی واقعی بودن آدرس اعلامی که در روزنامه رسمی شرکت موجود است به بازدید از آن اقدام می شود.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده دارایی:

  1. اصل و کپی کلیه مدارک شرکت ( اساسنامه- اظهارنامه- شرکتنامه- تقاضانامه- روزنامه رسمی)
  2. اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای شرکت
  3. تکمیل دفترچه مشخصات شناسایی شرکت
  4. گواهی امضای افراد و صاحب امضای شرکت
  5. اجاره نامه یا سند مالکیت دفتر شرکت به نام شرکت
  6. فیش واریزی دو در هزار سرمایه ابتدایی شرکت
  7. فیش آب و برق و تلفن و گاز دفتر شرکت

امید است که مقالهتشکیل پرونده دارایی توانسته باشد اطلاعات کافی را در اختیار متقاضیان تشکیل پرونده دارایی گذاشته باشد با این حال میتوانید که با کارشناسان مجرب و وکلای حقوقی در این زمینه و خدمات دیگری همچو ثبت شرکت ، ثبت برند ، اخذ ایزو ، اخذ کد اقتصادی و … مشورت نمایید.