انتخاب نام شرکت

نوشته شده در تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۵

انتخاب نام شرکت  اولین قدم ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تأسیس شرکت است. نام شرکت نماد و نشانه هر شرکت است و میتوان گفت که همانقدر مهم است که پرچم یا سرود ملی یک کشور اهمیت دارد.

انتخاب نام شرکت

انتخاب نام شرکت

نام شرکت به دلیل مسائل حقوقی و مالی  کمی سختگیرانه تعیین شده است؛ همین امر فرایند انتخاب نام شرکت را برای برخی پیچیده و سخت می‌کند. با همه ی این سختی ها و قواعد انتخاب نام شرکت ، کارشناسان درسا و گروه مشاوره نام شرکت ، نامی مناسب برای متقاضیان ثبت شرکت در کرج طراحی می‌کنند.

قواعد انتخاب نام شرکت

انتخاب نام شرکت دارای شرایط و قواعد زیر است که در صورت رعایت آن ها  نام شرکت توسط اداره ثبت شرکت تایید میشود

 1. نام شرکت باید حداقلدارای ۳ سیلاب (همراه با نام خاص) باشد نام خاص، نامی است که تنها به یک فرد یا شیئی اشاره دارد و همه را شامل نمی‌شود(مانند «فرزام»، «بیستون»، «آسیا »)
 2. دارای ریشه فارسی و دارای معنی در فرهنگ دهخدا باشد و با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد.
 3. لاتین و کلمات خارجی مانند تکنیک ،کو، تل نباشد.
 4. حداقل دو کلمه از نام پیشنهادی با اسامی ثبت شده همسان نباشد. جهت بررسی تکراری نبودن به سایت ilenc.ir مراجعه و نام پیشنهادی را جستجو نمایید
 5. دارای نام خاص باشد.( نام محل درنام شرکت در صورتی مورد تائید اداره ثبت قرار میگیرد که شرکت حاضر در همان حوزه ثبتی به ثبت برسد.)
 6. اعداد بصورت حروف استفاده شود.
 7. از عناوین شعرا، دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر و بخصوص ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراً تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد، استفاده نشود..
 8. عدم استفاده از حروف اول چند کلمه بعنوان نام مخفف و یا ترکیبی از چند حرف.
 9. عدم استفاده از حرف اول بعضی از کلمات مثل: پی وی سی و ……

چندیدن سوال اساسی در انتخاب نام شرکت که باید به آن ها پاسخ مناسبی بدهید.

 • از نام تجاری برای موفقیت شرکت خود چه انتظاری دارم؟

انتخاب نام شرکت و تجارتتان یک امر کاملا اساسی و مهم در موفقیت شماست چرا که معرف شما به مشتریان و دیگران است لذا با نام مناسب می توایند در ذهن مردم نقس ببندید و راه موفقیت خود را هموار سازید

 • آیا نام تجاری محدود کننده فعالیت است؟

نام شرکت شما نباید محدود کننده ی تجارتتان باشد لذا باید با در نظر گرفتن آینده ی کاری شرکت و فعالیت های آن اقدام به انتخاب نامی مناسب نمایید.

 • آیا نام تجاری نوع فعالیت شرکت را نشان می‌دهد؟

از انجایی که استفاده انتخاب نام شرکت متناسب با پیشه، می‌تواند سادگی و سهولت تلفظ و ماندگاری نام را از بین ببرد باید با توجه به دو فاکتور ماندگاری و تناسب اقدام به انتخاب نام شرکت نمایید.

 • آیا این نام درذهن ماندگاری دارد؟

اصولا نام هایی که ساده تر و کوتاه تر هستند بیشتر به ذهن می مانند و در اینده ی تجاری و پیشرفت شرکت نقش بسازی خواهد داشت

 • آیا بیان کلمات این نام آسان است؟

مشاوران نام تجاری با این استراتژی که نام سخت تر و مشکل تر می تواند تمایزی بین رقبا ایجاد کند کاملا مخالف اند. و گاهی آنچه که بیان میشود بدلیل تشابه با کبمات دیگر دچار اشتباه نوشتاری می‌شود.

 • عکس‌العمل مشتریان در اولین آشنایی با نام شرکت چگونه خواهد بود؟

مشاوران معتقند نامی موفق است که کاربران بتوانند در اولین برخورد براحتی آن را بخوانند و تلفظ کنند و در ذهنشان بماند

 • آیا این نام خوب به نظر می‌آید و به راحتی تلفظ می‌شود؟

آوای یک کلمه یا نام می تواند بیانگر چیزهایی مثل بیانگر احساس، انرژی و هیجان باشد و شنونده بر اساس میزان شدت آن ها می تواند با آن رابطه برقرار کند. هر چه نام تجاری سنگین وزن تر باشد و تلفظ آن سخت تر باشد برای همه گیر کردن آن رقابت و تبلیغات بیشتری نیاز است.

 • آیا این نام فقط برای شما معنی و مفهوم دارد؟

معنا و مفهوم یک نام تجاری شخصیت و اصالت یک شرکت را نمایان میکند لذا باید در پس ظاهر خود، یک معنای عمیق و خوب و مرتبط با پیشه و فعالیت شرکت شما داشته باشد.